Co dobrego można robić w Szczecinie? – Aktualne oferty wolontariatu

Jako wolontariusz/-ka możesz pomagać w lekcjach, grać z osobą samotną w chińczyka, zostać ratownikiem żywności w Jadłodzielni czy uczyć seniorów języka angielskiego.

Przedstawiamy aktualne oferty wolontariatu w Szczecinie.

Nie zapominajcie zaglądać też na MAPA WOLONTARIATU  oraz do grupy WOLONTARIAT W SZCZECINIE

W sprawie ofert wolontariatu prosimy o kontakt z Centrum Wolontariatu lub bezpośrednio z osobami podanymi do kontaktu w ofertach.

Oferty wolontariatu akcyjne 

Akcja Katolicka na Pomorzanach szuka wolontariuszy (wiek min. 17 lat) do pomocy podczas półkolonii dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Zajęcia odbywać się będą w dniach 2-13 lipca (tylko dni powszednie) w godz.od 8:00 do 16:00 w Szkole Katolickiej na ul. Orawskiej 4.

Organizatorzy zapewniają posiłki (obiad, podwieczorek) oraz udział w wycieczkach.

Osoby zainteresowane uprzejmie prosimy o kontakt z Panem Grzegorzem Rutkowskim z Akcji Katolickiej – nr tel. 604 770 780

Adam, ma 32 lata choruje na porażenie mózgowe czterokończynowe. Szuka wolontariusza-opiekuna na wyjazd rehabilitacyjny do Kołobrzegu do sanatorium Wistom. Turnus odbędzie się w terminie od 19 lipca do 12 sierpnia 2018 r.  Adam waży ok. 64 kg, porusza się samodzielne wózkiem elektrycznym, ale potrzebuje pełnej pomocy w ubieraniu się, karmieniu oraz myciu. Zwraca koszty za dojazd i pobyt z pełnym wyżywieniem. Opiekun będzie miał min. 6 godzin czasu wolnego

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt mejlowy bezpośrednio z Adamem: adam-poplawski@go2.pl

 

Oferty wolontariatu stałe

Rodzina zastępcza o charakterze pogotowia opiekuńczego zajmuje się dziećmi zabranymi z niebezpiecznego otoczenia. Dzieci jest obecnie siedmoro i są w różnym wieku – od niemowlaka do 6-latka. Rolą placówki jest zapewnienie dzieciom podstawowych potrzeb oraz bezpieczeństwa i ciepła rodzinnego. Placówka potrzebuje wsparcia wolontariuszy w zakresie opieki nad dziećmi, wspólnej zabawy. Dni i godziny do ustalenia. 

 

Jadłodzielnia Szczecin

ul. Żółkiewskiego 4

rynek na pl. Kilińskiego, pawilon 65

potrzebuje rąk do pracy! Można być ratownikiem żywności lub opiekunem Jadłodzielni. Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu pod nr telefonu 574 365 920 lub e-mail jadlodzielnia@onet.pl 

 

Towarzystwo Walki z Kalectwem oddz. Szczecin

ul. Wielkopolska 32, tel. 91 829 99 44

Poszukuje wolontariusza, który chciałby prowadzić zajęcia z języka angielskiego (ul. Wielkopolska) dla seniorów. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Magdaleną Matuszewską pod adresem e-mail: marketing.matuszewska@gmail.com

Poszukiwany jest również wolontariusz, który może pomóc osobie niewidomej w każdą środę ok. 10:00 dotrzeć z jej miejsca zamieszkania (oklice ul. Odzieżowej) do siedziby organizacji na ul. Wielkopolskiej. 

 

Spółdzielnia Socjalna „Wierzbowy Las”

Stare Czarnowo, ul. Leśnej 3 (dojechać można do nas Paan-busem ze Szczecina) Osoby do kontaktu w sprawie wolontariatu: Monika Monkiewicz 786 110 974 lub Bartosz Wielgoszewski 786 262 628

Jesteśmy grupą czynnych zawodowo terapeutów, instruktorów jeździectwa  i instruktorów hipoterapii. Prowadzimy zajęcia z hipoterapii, terapii z koniem oraz zajęcia edukacyjno – dydaktyczne dla dzieci i młodzieży. 

Poszukujemy wolontariuszy będących dla nas wsparciem w dwóch dziedzinach:

– prowadzenie konia podczas zajęć hipoterapii

– w sprawach gospodarczych takich jak np. budowa i konserwacja ogrodzeń dla koni itp.

Każdego wolontariusza uczymy bezpiecznego przebywania wśród koni. Oferujemy również oddzielne spotkania podczas których dzielimy się naszą praktyczną wiedzą o koniach.

 

Zachodniopomorska Jednostka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym

al. Wojska Polskiego 63 (wejście od ul. Piłsudskiego)
IV piętro, pok. 4/16

Aktywnie działa w Szczecinie już 10 lat. Pomagamy, wspieramy, rehabilitujemy i świetnie spędzamy razem czas. Jesteśmy otwarci, trochę szaleni ;). Szanujemy siebie i innych. Zadzwoń, przyjdź i zostań.

Wolontariusz może okazać wsparcie organizacji raz w tygodniu 2h na spotkaniach klubowych. Oczekujemy odpowiedzialności i uczciwości. Wiek czy płeć nie gra roli. Charakter pracy zależy od oczekiwań wolontariusza. Każdy znajdzie coś dla siebie. Po dłuższej współpracy pomagamy w uzyskaniu dofinansowania do kursu na tłumacza-przewodnika, migowego, uczymy alfabetu Lorma.

Anna Podgórna a.podgorna@tpg.org.pl, 509 625 442

 

Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie Tęcza Serc

ul. Kolumba 60

tel. 508 170 803

teczaserc@teczaserc.pl

Zakres zadań dla wolontariuszy: – pomoc dzieciom i młodzieży w nauce, pomoc indywidualna w miejscu zamieszkania, po wcześniejszym dopasowaniu zakresu materiału wolontariusza oraz ucznia oraz miejsca zamieszkania, aby nie było problemu z dojazdem. Dni i godziny do ustalenia.

 

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach,

ul. Korczaka 53 


Ośrodek potrzebuje wsparcia stałego w zakresie pomocy w lekcjach i podczas zajęć lekcyjnych, jest to oferta wolontariatu systematycznego:  – pomaganie dzieciom/młodzieży w odrabianiu lekcji i wspomaganie w nauce (Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Szkoła Przysposabiająca do Pracy) w grupach wychowawczych (od godziny 15.00 do godziny 18.00), w dni powszednie i weekendy;

– pomaganie dzieciom/młodzieży w godzinach przedpołudniowych w szkole (od godziny 8.00 do godziny 13.30) w zapisywaniu notatek podczas trwania lekcji, dyktowaniu prac. 


Poza tym jest potrzebna pomoc w organizowaniu i spędzaniu wspólnie czasu z wychowankiem (grupy wychowawcze, weekendy). 

Wsparcie akcyjnych wydarzeń: – pomaganie w organizowaniu imprez okolicznościowych;

– pomaganie dzieciom/młodzieży w przemieszczaniu się;
– opieka nad dziećmi/ młodzieżą podczas imprez okolicznościowych
i kulturalnych, wyjść poza teren Ośrodka oraz podczas zajęć i czynności codziennych. 
 

kontakt Pani Agnieszka Sękowska – Jakubowska 

tel. 668 366 671

 

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości
ul. Bulwar Gdański 31
tel. 91 462 45 03


Przełożoną Sióstr Misjonarek Miłości w Szczecinie jest s. Letycja. jest bardzo otwarta i nie trzeba koniecznie być osobą wierzącą. Siostry potrzebują pomocy w każdy wtorek, środę, piątek i chyba sobotę po 15:00, ok. 15:40 przy rozdawaniu posiłków osobom bezdomnym oraz zmywaniu. Czasami również obieraniu warzyw, co do szczegółów co jest potrzebne można się dogadać. oprócz wydawania posiłków siostry prowadzą również schronisko dla bezdomnych mężczyzn. 

 

Oferty indywidualne stałe 

Pan Maciej porusza się na wózku inwalidzkim. Od poniedziałku do piątku musi dotrzeć z Placu Rodła do miejscu stażu (Powstańców Wielkopolskich – Pomorzany).  Potrzebuje pomocy i asekuracji wolontariusza w komunikacji miejskiej rano między godz. 7:00 a 7:30  i w powrocie ok. 15:00 z Pomorzan na Plac Rodła. 

Pani Monika ma 35 lat i od urodzenia choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Skończyła studia ekonomiczne i prowadzi małe biuro rachunkowe w domu. Nie lubi się nudzić. Mieszka razem z rodzicami na Warszewie, blisko lasu i lubi często spacerować po okolicy. Lubi również pospacerować po Jasnych Błoniach lub bulwarach. Chodzi też do kina lub robi czasem zakupy w galerii. Na co dzień porusza się na wózku elektrycznym i jest samodzielna, ale szuka wolontariuszki, która może spędzić z nią trochę czasu, porozmawiać, wyjść na spacer, pojechać do miasta.

Pani Maria w sędziwym wieku czasami ma problemy z pamiecią, od poniedziałku do czwartku ma opiekę rodziny. Jednak w piątek, sobotę i niedzielę jest sama, dlatego potrzebowałaby pomocy wolontariuszki, która mogłaby spędzić z nią trochę czasu. Pani Maria mieszka w pobliżu Placu Rodła. 

Pani Elżbieta jest osobą niepełnosprawną, porusza się o kulach. Od czasu do czasu potrzebowałaby pomocy wolontariusza/y w sprzątaniu mieszkania, myciu okien, odkurzaniu. Pani Elżbieta mieszka na Pomorzanach. 

Oferta dla siłacza

Pani Anastazja ma 90 lat, jest  po amputacji nogi, marzy o tym by móc wychodzić na dwór, chociaż w weekendy. Niestety, mieszka na 3 piętrze w budynku bez windy, a opiekująca się nią pani Ewa nie jest w stanie sama znieść wózka. Potrzebna jest silna osoba, która pomoże znieść i wnieść panią. Towarzystwo na spacerze też mile widziane.  Pani mieszka na Prawobrzeżu niedaleko pętli autobusowej Słoneczne. Dni i godziny wyjść do ustalenia.

Pani Iwona, osoba samotna, chora. Potrzebowałaby pomocy wolontariusza w zrobieniu zakupów, ugotowaniu obiadu, drobnych porządkach. Pani Iwona mieszka na ul. Hożej.  

 Łukasz jest osobą dorosłą, ale na skutek porażenia mózgowego jest osobą leżącą, jest również niewidomy. Zdarzają się rzadkie ataki padaczki. Pomoc polegałaby spędzeniu czasu, rozmowie. Łukasz jest bardzo kontaktowy, rozmowny, zadaje zagadki. Pani Alina (mama Łukasza) jest bardzo otwarta. Co do godzin to już zależy od wolontariusza. Wystarczy nawet godzina. Dla mamy to już jest wiele, mogłaby wtedy mieć chwilę dla siebie, poczytać lub wyjść z domu, pójść do lekarza. Nie zostawi wolontariusza od razu z Łukaszem na sam. Łukasz i wolontariusz muszą się do siebie przyzwyczaić i trochę poznać. Po jakimś czasie jeśli będzie czuł się na siłach to wtedy dopiero Pani Alina będzie chciała wyjść chociaż na godzinę z domu. Łukasz z mamą mieszkają na Os. Bukowym. 

Pan Robert  ma 49 lat, po udarze, który przebył kilkanaście lat temu dzięki rehabilitacji był w miarę aktywny i wychodził sam na spacery.  Teraz chyba boi się wyjść  w obawie przed upadkiem, co się mu już wcześniej przydarzało.  Mieszka sam, jeśli chodzi o sprawy pielęgnacyjne ma zapewnioną pomoc rodziny i opiekunki, chodzi o to żeby ktoś go ruszył z domu, spędził z nim trochę czasu, porozmawiał. Pan Robert porusza się samodzielnie, ale na wyjście na spacer potrzebuje wózka, bo szybko się męczy. Pan Robert lubi piłkę nożną, historię i filmy.