Co dobrego można robić w Szczecinie? – Aktualne oferty wolontariatu

Jako wolontariusz/-ka możesz pomagać w lekcjach, grać z osobą samotną w chińczyka, zostać ratownikiem żywności w Jadłodzielni czy uczyć seniorów języka angielskiego.

Przedstawiamy aktualne oferty wolontariatu w Szczecinie.

Nie zapominajcie zaglądać też na MAPA WOLONTARIATU  oraz do grupy WOLONTARIAT W SZCZECINIE

W sprawie ofert wolontariatu prosimy o kontakt z Centrum Wolontariatu lub bezpośrednio z osobami podanymi do kontaktu w ofertach.

Oferty wolontariatu akcyjne 

Stowarzyszenie Klub Orientacji Sportowej BnO Szczecin w dniach 8-10 czerwca organizuje Mistrzostwa Polski w Sprinterskim Biegu na Orientację. Aby wszystko się udało potrzebuje pomocy wolontariuszy w pilnowaniu punktów kontrolnych, aby nikt ich nie zniszczył, nie zmienił ich położenia czy nie uszkodził.

Harmonogram:

8 czerwca 17:00-20:00 trening uczestników oraz spotkanie organizacyjne dla wolontariuszy

9 czerwca 10:00-16:00

Rozstawienie punktów i rozmieszczenie wolontariuszy

Sztafety sprinterskie

10 czerwca 8:00-13:00

Rozstawienie punktów i rozmieszczenie wolontariuszy

Bieg sprinterski (indywidualny)

Co organizacja oferuje wolontariuszom:

Poczęstunek oraz wodę w dniach mistrzostw, zaświadczenie o wolontariacie. Organizacja może zorganizować szkolenie czy imprezę dla wolontariuszy w zakresie biegu na orientację.

W sprawie oferty uprzejmie prosimy o kontakt: Bartłomiej Mazan, tel. 668 009 601, e-mail: kontakt@bno.szczecin.pl

 

Oferty wolontariatu stałe

Rodzina zastępcza o charakterze pogotowia opiekuńczego zajmuje się dziećmi zabranymi z niebezpiecznego otoczenia. Dzieci jest obecnie siedmoro i są w różnym wieku – od niemowlaka do 6-latka. Rolą placówki jest zapewnienie dzieciom podstawowych potrzeb oraz bezpieczeństwa i ciepła rodzinnego. Placówka potrzebuje wsparcia wolontariuszy w zakresie opieki nad dziećmi w godzinach porannych (do 12:00). 

 

Jadłodzielnia Szczecin potrzebuje rąk do pracy! Można być ratownikiem żywności lub opiekunem Jadłodzielni. Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu pod nr telefonu 574 365 920 lub e-mail jadlodzielnia@onet.pl 

 

Towarzystwo Walki z Kalectwem oddz. Szczecin poszukuje wolontariusza, który chciałby prowadzić zajęcia z języka angielskiego (ul. Wielkopolska) dla seniorów. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Magdaleną Matuszewską pod adresem e-mail: marketing.matuszewska@gmail.com

 

Oferty indywidualne stałe 

Pan Maciej porusza się na wózku inwalidzkim. Od poniedziałku do piątku musi dotrzeć z Placu Rodła do miejscu stażu (Powstańców Wielkopolskich – Pomorzany).  Potrzebuje pomocy i asekuracji wolontariusza w komunikacji miejskiej rano między godz. 7:00 a 7:30  i w powrocie ok. 15:00 z Pomorzan na Plac Rodła. 

Pani Monika ma 35 lat i od urodzenia choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Skończyła studia ekonomiczne i prowadzi małe biuro rachunkowe w domu. Nie lubi się nudzić. Mieszka razem z rodzicami na Warszewie, blisko lasu i lubi często spacerować po okolicy. Lubi również pospacerować po Jasnych Błoniach lub bulwarach. Chodzi też do kina lub robi czasem zakupy w galerii. Na co dzień porusza się na wózku elektrycznym i jest samodzielna, ale szuka wolontariuszki, która może spędzić z nią trochę czasu, porozmawiać, wyjść na spacer, pojechać do miasta.

Pani Maria w sędziwym wieku czasami ma problemy z pamiecią, od poniedziałku do czwartku ma opiekę rodziny. Jednak w piątek, sobotę i niedzielę jest sama, dlatego potrzebowałaby pomocy wolontariuszki, która mogłaby spędzić z nią trochę czasu. Pani Maria mieszka w pobliżu Placu Rodła. 

Pani Elżbieta jest osobą niepełnosprawną, porusza się o kulach. Od czasu do czasu potrzebowałaby pomocy wolontariusza/y w sprzątaniu mieszkania, myciu okien, odkurzaniu. Pani Elżbieta mieszka na Pomorzanach. 

Oferta dla siłacza

Pani, 90 lat, po amputacji nogi, marzy o tym by móc wychodzić na dwór, chociaż w weekendy. Niestety, mieszka na 3 piętrze w budynku bez windy, a opiekująca się nią pani Ewa nie jest w stanie sama znieść wózka. Potrzebna jest silna osoba, która pomoże znieść i wnieść panią. Towarzystwo na spacerze też mile widziane.  Pani mieszka na Prawobrzeżu niedaleko pętli autobusowej Słoneczne. Dni i godziny wyjść do ustalenia.

Pani Iwona, osoba samotna, jest chora na neuroboreliozę dlatego często dopada ją paraliż i wtedy nie może się ruszać, wyjść z domu, zrobić zakupów. Potrzebowałaby pomocy wolontariusza w zrobieniu zakupów, ugotowaniu obiadu, drobnych porządkach. Pani Iwona mieszka na ul. Hożej.  

 Łukasz jest osobą dorosłą, ale na skutek porażenia mózgowego jest osobą leżącą, jest również niewidomy. Zdarzają się rzadkie ataki padaczki. Pomoc polegałaby spędzeniu czasu, rozmowie. Łukasz jest bardzo kontaktowy, rozmowny, zadaje zagadki. Pani Alina (mama Łukasza) jest bardzo otwarta. Co do godzin to już zależy od wolontariusza. Wystarczy nawet godzina. Dla mamy to już jest wiele, mogłaby wtedy mieć chwilę dla siebie, poczytać lub wyjść z domu, pójść do lekarza. Nie zostawi wolontariusza od razu z Łukaszem na sam. Łukasz i wolontariusz muszą się do siebie przyzwyczaić i trochę poznać. Po jakimś czasie jeśli będzie czuł się na siłach to wtedy dopiero Pani Alina będzie chciała wyjść chociaż na godzinę z domu. Łukasz z mamą mieszkają na Os. Bukowym. 

Pan Robert  ma 49 lat, po udarze, który przebył kilkanaście lat temu dzięki rehabilitacji był w miarę aktywny i wychodził sam na spacery.  Teraz chyba boi się wyjść  w obawie przed upadkiem, co się mu już wcześniej przydarzało.  Mieszka sam, jeśli chodzi o sprawy pielęgnacyjne ma zapewnioną pomoc rodziny i opiekunki, chodzi o to żeby ktoś go ruszył z domu, spędził z nim trochę czasu, porozmawiał. Pan Robert porusza się samodzielnie, ale na wyjście na spacer potrzebuje wózka, bo szybko się męczy. Pan Robert lubi piłkę nożną, historię i filmy.

 

W ramach programu Pierwsza Pomoc w Lekcjach szukamy wolontariuszy, którzy mogą pomóc uczniom w nadrobieniu zaległości z przedmiotów:

język polski 

Wanessa z II klasy gimnazujm 

język niemiecki

Maciej z VII klasy szkoły podstawowej 

Patryk z  III klasy gimnazjum 

Klaudia z I klasy technikum

język angielski

Bartosz z VI klasy szkoły podstawowej 

Nikola z II klasy gimnazjum 

matematyka

Adam IV klasa szkoły podstawowej – ogólne trudności ze wszystkimi przedmiotami

Maciej z VII klasy szkoły podstawowej 

chemia i fizyka

Hubert  z VII klasy szkoły podstawowej 

matematyka i chemia

Klaudiusz I klasa technikum

Zajęcia odbywają się w naszej siedzibie => ul. Dworcowa 19/205 raz w tygodniu – 1 godz. zegarowa, dni i godziny do ustalenia z wolontariuszem.