Co dobrego można robić w Szczecinie – aktualne oferty wolontariatu

Jako wolontariusz/-ka możesz pomagać w lekcjach, grać z osobą samotną w szachy, zostać ratownikiem żywności w Jadłodzielni czy uczyć seniorów języka angielskiego.

Przedstawiamy aktualne oferty wolontariatu w Szczecinie.

Nie zapominajcie zaglądać też na MAPA WOLONTARIATU  oraz do grupy WOLONTARIAT W SZCZECINIE

W sprawie ofert wolontariatu prosimy o kontakt z Centrum Wolontariatu lub bezpośrednio z osobami podanymi do kontaktu w ofertach.

Oferty wolontariatu stałe

Wolontariat dla dzieci 

Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie Tęcza Serc, ul. Kolumba 60, tel. 508 170 803,  teczaserc@teczaserc.pl

Zakres zadań dla wolontariuszy: – pomoc dzieciom i młodzieży w nauce, pomoc indywidualna w miejscu zamieszkania, po wcześniejszym dopasowaniu zakresu materiału wolontariusza oraz ucznia oraz miejsca zamieszkania, aby nie było problemu z dojazdem. Dni i godziny do ustalenia.

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach,  ul. Korczaka 53 
Ośrodek potrzebuje wsparcia stałego w zakresie pomocy w lekcjach i podczas zajęć lekcyjnych, jest to oferta wolontariatu systematycznego:

 – pomaganie dzieciom/młodzieży w odrabianiu lekcji i wspomaganie w nauce (Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Szkoła Przysposabiająca do Pracy) w grupach wychowawczych (od godziny 15.00 do godziny 18.00), w dni powszednie i weekendy;

– pomaganie dzieciom/młodzieży w godzinach przedpołudniowych w szkole (od godziny 8.00 do godziny 13.30) w zapisywaniu notatek podczas trwania lekcji, dyktowaniu prac. 


Poza tym jest potrzebna pomoc w organizowaniu i spędzaniu wspólnie czasu z wychowankiem (grupy wychowawcze, weekendy). 

Wsparcie akcyjnych wydarzeń:

– pomaganie w organizowaniu imprez okolicznościowych; –  pomaganie dzieciom/młodzieży w przemieszczaniu się;
– opieka nad dziećmi/ młodzieżą podczas imprez okolicznościowych
i kulturalnych, wyjść poza teren Ośrodka oraz podczas zajęć i czynności codziennych. 


kontakt Pani Agnieszka Sękowska – Jakubowska – tel. 668 366 671

Stowarzyszenie POLITES  – Pierwsza Pomoc w Lekcjach.

Na czym polega Program?

Skierowany jest do uczniów, którzy mają problemy w nauce lub po prostu w siebie nie wierzą. Staramy się stwarzać możliwości i narzędzia do odpowiedniej nauki, której często brakuje w warunkach domowych.

Wsparcie może im okazać wolontariusz, który co najmniej przez semestr szkolny będzie pomagał uczniowi w odrabianiu zadań domowych, nadrabianiu zaległości z danego przedmiotu i pomoże uwierzyć mu we własne siły- wzmacniając jego poczucie wartości. Spotkania z uczniem odbywają się co najmniej przez godzinę raz w tygodniu w siedzibie Stowarzyszenia POLITES.

Wolontariusze do programu mogą zgłaszać się poprzez:

👉 indywidualną rozmowę z koordynatorem – Kasia Michałek tel. 513 323 049, e-mail: biuro@polites.org.pl (w godzniach otwarcia biura, może tez umówić się na konkretny dzień i godzinę)
👉 uczestnictwo w warsztacie „Wolontariat w pierwszych krokach” 

Wolontariat na rzecz osób niepełnosprawnych

Pani Elżbieta jest osobą niepełnosprawną, porusza się o kulach. Potrzebuje pomocy wolontariusza/y w sprzątaniu mieszkania, myciu okien, odkurzaniu, itd. Mieszka na Pomorzanach.

Łukasz jest osobą dorosłą, ma porażenie mózgowe i jest niewidomy. Zdarzają się rzadkie ataki padaczki. Pomoc polegałaby spędzeniu czasu, rozmowie. Łukasz jest bardzo kontaktowy, rozmowny, zadaje zagadki. Pani Alina (mama Łukasza) jest bardzo otwarta. Co do godzin to już zależy od wolontariusza. Wystarczy nawet godzina. Dla mamy to już jest wiele, mogłaby wtedy mieć chwilę dla siebie, poczytać lub wyjść z domu. Nie zostawi wolontariusza od razu z Łukaszem na sam. Łukasz i wolontariusz muszą się do siebie przyzwyczaić i trochę poznać. Po jakimś czasie jeśli będzie czuł się na siłach to wtedy dopiero Pani Alina będzie chciała wyjść chociaż na godzinę z domu.

Pani Iwona, osoba samotna, chora. Potrzebowałaby pomocy wolontariusza w zrobieniu zakupów, ugotowaniu obiadu, drobnych porządkach. Pani Iwona mieszka na ul. Hożej.  

Towarzystwo Walki z Kalectwem oddz. Szczecin, ul. Wielkopolska 32, tel. 91 829 99 44

Poszukuje wolontariusza, który chciałby prowadzić zajęcia z języka angielskiego (ul. Wielkopolska) dla seniorów. Poszukiwany jest również wolontariusz, który może pomóc osobie niewidomej w każdą środę ok. 10:00 dotrzeć z jej miejsca zamieszkania (okolice ul. Odzieżowej) do siedziby organizacji na ul. Wielkopolskiej. 

Zachodniopomorska Jednostka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym

al. Wojska Polskiego 63 (wejście od ul. Piłsudskiego)
IV piętro, pok. 4/16

Aktywnie działa w Szczecinie już 10 lat. Pomagamy, wspieramy, rehabilitujemy i świetnie spędzamy razem czas. Jesteśmy otwarci, trochę szaleni ;). Szanujemy siebie i innych. Zadzwoń, przyjdź i zostań.

Wolontariusz może okazać wsparcie organizacji raz w tygodniu 2h na spotkaniach klubowych. Oczekujemy odpowiedzialności i uczciwości. Wiek czy płeć nie gra roli. Charakter pracy zależy od oczekiwań wolontariusza. Każdy znajdzie coś dla siebie. Po dłuższej współpracy pomagamy w uzyskaniu dofinansowania do kursu na tłumacza-przewodnika, migowego, uczymy alfabetu Lorma.

Anna Podgórna a.podgorna@tpg.org.pl, 509 625 442

 

Fundacja Szansa dla Niewidomych

Osoba do kontaktu w sprawie oferty – Katarzyna Kozak

tel.: 91 434 46 20 / kom. 606 275 100

e- mail: katarzyna.kozak@szansdlaniewidomych.org / szczecin@szansadlaniewidomych.org

Poszukiwany jest pełnoletni wolontariusz/-ka – pilot tandemu dla Pana Radosława. Pomoc pilota jest niezbędna Panu Radkowi do poruszania się tandemem w ramach działań Fundacji Niewidomi na Tandemach. Chodzi o wydarzenia okazjonalne – dni i godziny do uzgodnienia

 

Wolontariat na rzecz osób starszych

Mieszkanie chronione dla osób starszych ma aktualnie pięciu mieszkańców, którzy chętnie spędziliby czas na grze w szachy, czytaniu gazet i książek czy na spacerze z wolontariuszem. Mieszkanie znajduje się w Centrum w okolicach placu Kościuszki.

Kontakt w sprawie oferty wolontariatu –  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie: Ewelina Górna 91 48 57 554

 

Pani Lidia mieszka w Centrum, jest już dość wiekowa (ponad 80 lat), ale w miarę samodzielna, porusza się na wózku elektrycznym (w bloku gdzie mieszka jest winda). Do tej pory miała opiekunkę, ale teraz stara się o nową. Doraźnie potrzebowałaby wolontariuszki do pomocy w załatwieniu codziennych czynności – zakupy, załatwienie sprawy w mieście czy kąpiel.

 

Pani Beata pomimo swoich siedemdziesięciu lat nadal jest w miarę możliwości aktywna społecznie, działa jako wolontariuszka pomagając małym uczniom w pokonywaniu trudności szkolnych sama potrzebuje kogoś kto raz na jakiś czas zrobiłby jej większe zakupy, posprzątał i umył okna. Pani Beata mieszka w pobliżu Turzynu.

Inne oferty wolontariatu

Fundacja Strefa Melomana zrzesza młodych aktywnych ludzi. Celem organizacji jest tworzenie możliwości rozwoju młodym muzykom oraz stworzenie miejsc w Szczecinie gdzie będzie można spędzać czas pożytecznie na koncertach, festiwalach, wydarzeniach artystycznych. Strefa Melomana nie organicza się do jednego gatunku, a łączy wszystkie obszary muzyki więc każdy może znaleźć coś dla siebie. 

Organizacja poszukuje wolontariuszy, którzy pomogą w organizacji i obsłudze koncertów, a także pasjonatów fotografii, grafików, osób, dla których pozyskiwanie funduszy nie  ma tajemnic, montażystów obrazu i dźwięku. Jeśli interesujesz się promocją, komunikacją, marketingiem i chcesz się w tych dziedzinach rozwijać to jest to oferta dla Ciebie!

Szczegółowe pytania oraz zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: strefamelomana@gmail.com w tytule wpisując "wolontariat". 

Jadłodzielnia Szczecin

⇒ ul. Żółkiewskiego 4

⇒ rynek na pl. Kilińskiego, pawilon 65

potrzebuje rąk do pracy! Można być ratownikiem żywności lub opiekunem Jadłodzielni. Wystarczą chęci, trochę wolnego czasu oraz ukończone 16 lat. Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu pod nr telefonu 574 365 920 lub e-mail jadlodzielnia@onet.pl 

 

Spółdzielnia Socjalna „Wierzbowy Las”

Stare Czarnowo, ul. Leśnej 3 (dojechać można do nas Paan-busem ze Szczecina) Osoby do kontaktu w sprawie wolontariatu: Monika Monkiewicz 786 110 974 lub Bartosz Wielgoszewski 786 262 628

Jesteśmy grupą czynnych zawodowo terapeutów, instruktorów jeździectwa  i instruktorów hipoterapii. Prowadzimy zajęcia z hipoterapii, terapii z koniem oraz zajęcia edukacyjno – dydaktyczne dla dzieci i młodzieży. 

Poszukujemy wolontariuszy będących dla nas wsparciem w dwóch dziedzinach:

– prowadzenie konia podczas zajęć hipoterapii

– w sprawach gospodarczych takich jak np. budowa i konserwacja ogrodzeń dla koni itp.

Każdego wolontariusza uczymy bezpiecznego przebywania wśród koni. Oferujemy również oddzielne spotkania podczas których dzielimy się naszą praktyczną wiedzą o koniach.

 

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości
ul. Bulwar Gdański 31
tel. 91 462 45 03

Przełożoną Sióstr Misjonarek Miłości w Szczecinie jest s. Letycja. jest bardzo otwarta i nie trzeba koniecznie być osobą wierzącą. Siostry potrzebują pomocy w każdy wtorek, środę, piątek i chyba sobotę po 15:00, ok. 15:40 przy rozdawaniu posiłków osobom bezdomnym oraz zmywaniu. Czasami również obieraniu warzyw, co do szczegółów co jest potrzebne można się dogadać. oprócz wydawania posiłków siostry prowadzą również schronisko dla bezdomnych mężczyzn.

 

Aniołowie wiedzy poszukiwani! 

W związku z dynamicznym rozwojem Stowarzyszenia Anioły Wiedzy poszukujemy energicznych i kreatywnych wolontariuszy, którzy nie boją się wyzwań, uwielbiają pracę z dziećmi i mają otwarte serca. Stowarzyszenie Anioły Wiedzy to grupa pasjonatów nauki, którzy poświęcają jedynie godzinę tygodniowo na pomoc w nauce dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Każdy wolontariusz przy wsparciu innych członków Stowarzyszenia, udziela darmowych korepetycji przydzielonemu podopiecznemu.

Od niedawna mamy możliwość pracy zdalnej dzięki platformie internetowej, wydzielonej specjalnie dla naszej organizacji! Od tej pory współpracować z nami mogą wolontariusze z całej Polski, dlatego też szukamy nowych Aniołów.

Chcesz przyczynić się do poszerzania wiedzy młodych osób? Możesz poświęcić godzinę tygodniowo na bezinteresowną pomoc? Lubisz pracować zdalnie z dowolnego, ulubionego miejsca? Szukamy właśnie Ciebie! Nie masz doświadczenia? Nie martw się! My Cię wszystkiego nauczymy. Zawsze będziesz mógł liczyć na nasze wsparcie i pomoc!

Celem omówienia szczegółów współpracy prosimy o kontakt mailowy: kromanowska.aniolywiedzy@outlook.com lub telefoniczny: 602 563 518.

Więcej o Stowarzyszeniu Anioły Wiedzy na stronie internetowej: aniolywiedzy.pl lub na Facebooku.