Co dobrego można robić w Szczecinie w wakacje?

Możesz pomagać w pracy z dziećmi podczas półkolonii, wspierać osoby niepełnosprawne czy uczyć seniorów języka angielskiego. Masz trochę czasu, siedzisz w mieście, może to propozycja właśnie dla Ciebie! Przedstawiamy oferty wolontariatu na wakacje, ale w niektórych z tych miejsc można być wolontariuszem przez cały rok. 

 

W sprawie ofert wolontariatu prosimy o kontakt z Centrum Wolontariatu lub bezpośrednio z osobami podanymi do kontaktu w ofertach.

Oferty wolontariatu akcyjne 

Zostań Buddy'm!

Jeśli marzysz o nawiązaniu międzynarodowych znajomości, chcesz ćwiczyć języki obce, albo po prostu chcesz pomóc zagranicznym wolontariuszom – zgłoś się! AIESEC Szczecin poszukuje wolontariuszy, którzy ukończyli 16 lat do Programu Be My Buddy.

👉Kto to jest Buddy? – osoba, która pomaga wolontariuszowi z innego kraju odnaleźć się w nowym otoczeniu, pomaga w załatwieniu spraw organizacyjnych – sieciówka, karta sim do telefonu, itd. 
Stara się pokazać wolontariuszowi miasto, spędzać z nim czas oraz pomaga w ewentualnych problemach.

👉👉Dzięki byciu Buddy'm można rozwinąć swoje umiejętności językowe, zawrzeć nowe i ciekawe znajomości, poznać nowe kultury i zwyczaje.

Aby wziąć udział w programie Be My Buddy wystarczy wypełnić FORMULARZ 

 

Adam, ma 32 lata choruje na porażenie mózgowe czterokończynowe. Szuka wolontariusza-opiekuna na wyjazd rehabilitacyjny do Kołobrzegu do sanatorium Wistom. Turnus odbędzie się w terminie od 19 lipca do 12 sierpnia 2018 r.  Adam waży ok. 64 kg, porusza się samodzielne wózkiem elektrycznym, ale potrzebuje pełnej pomocy w ubieraniu się, karmieniu oraz myciu. Zwraca koszty za dojazd i pobyt z pełnym wyżywieniem. Opiekun będzie miał min. 6 godzin czasu wolnego

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt mejlowy bezpośrednio z Adamem: adam-poplawski@go2.pl

 

Jadłodzielnia Szczecin

=> ul. Żółkiewskiego 4

=> Rynek na pl. Kilińskiego, pawilon 65

potrzebuje rąk do pracy! Można być ratownikiem żywności lub opiekunem Jadłodzielni. Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu pod nr telefonu 574 365 920 lub e-mail jadlodzielnia@onet.pl 

 

Towarzystwo Walki z Kalectwem oddz. Szczecin

ul. Wielkopolska 32, tel. 91 829 99 44

Poszukuje wolontariusza, który chciałby prowadzić zajęcia z języka angielskiego (ul. Wielkopolska) dla seniorów. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Magdaleną Matuszewską pod adresem e-mail: marketing.matuszewska@gmail.com

Poszukiwany jest również wolontariusz, który może pomóc osobie niewidomej w każdą środę ok. 10:00 dotrzeć z jej miejsca zamieszkania (oklice ul. Odzieżowej) do siedziby organizacji na ul. Wielkopolskiej. 

 

Spółdzielnia Socjalna „Wierzbowy Las”

Stare Czarnowo, ul. Leśnej 3 (dojechać można do nas Paan-busem ze Szczecina) Osoby do kontaktu w sprawie wolontariatu: Monika Monkiewicz 786 110 974 lub Bartosz Wielgoszewski 786 262 628

Jesteśmy grupą czynnych zawodowo terapeutów, instruktorów jeździectwa  i instruktorów hipoterapii. Prowadzimy zajęcia z hipoterapii, terapii z koniem oraz zajęcia edukacyjno – dydaktyczne dla dzieci i młodzieży. 

Poszukujemy wolontariuszy będących dla nas wsparciem w dwóch dziedzinach:

– prowadzenie konia podczas zajęć hipoterapii

– w sprawach gospodarczych takich jak np. budowa i konserwacja ogrodzeń dla koni itp.

Każdego wolontariusza uczymy bezpiecznego przebywania wśród koni. Oferujemy również oddzielne spotkania podczas których dzielimy się naszą praktyczną wiedzą o koniach.

 

Zachodniopomorska Jednostka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym

al. Wojska Polskiego 63 (wejście od ul. Piłsudskiego)
IV piętro, pok. 4/16

Aktywnie działa w Szczecinie już 10 lat. Pomagamy, wspieramy, rehabilitujemy i świetnie spędzamy razem czas. Jesteśmy otwarci, trochę szaleni ;). Szanujemy siebie i innych. Zadzwoń, przyjdź i zostań.

Wolontariusz może okazać wsparcie organizacji raz w tygodniu 2h na spotkaniach klubowych. Oczekujemy odpowiedzialności i uczciwości. Wiek czy płeć nie gra roli. Charakter pracy zależy od oczekiwań wolontariusza. Każdy znajdzie coś dla siebie. Po dłuższej współpracy pomagamy w uzyskaniu dofinansowania do kursu na tłumacza-przewodnika, migowego, uczymy alfabetu Lorma.

Anna Podgórna a.podgorna@tpg.org.pl, 509 625 442

 

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości
ul. Bulwar Gdański 31
tel. 91 462 45 03


Przełożoną Sióstr Misjonarek Miłości w Szczecinie jest s. Letycja. jest bardzo otwarta i nie trzeba koniecznie być osobą wierzącą. Siostry potrzebują pomocy w każdy wtorek, środę, piątek i chyba sobotę po 15:00, ok. 15:40 przy rozdawaniu posiłków osobom bezdomnym oraz zmywaniu. Czasami również obieraniu warzyw, co do szczegółów co jest potrzebne można się dogadać. oprócz wydawania posiłków siostry prowadzą również schronisko dla bezdomnych mężczyzn. 

 

Oferty indywidualne

Pan Maciej porusza się na wózku inwalidzkim. Od poniedziałku do piątku musi dotrzeć z Placu Rodła do miejscu stażu (Powstańców Wielkopolskich – Pomorzany).  Potrzebuje pomocy i asekuracji wolontariusza w komunikacji miejskiej rano między godz. 7:00 a 7:30  i w powrocie ok. 15:00 z Pomorzan na Plac Rodła. 

Pani Monika ma 35 lat i od urodzenia choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Skończyła studia ekonomiczne i prowadzi małe biuro rachunkowe w domu. Nie lubi się nudzić. Mieszka razem z rodzicami na Warszewie, blisko lasu i lubi często spacerować po okolicy. Lubi również pospacerować po Jasnych Błoniach lub bulwarach. Chodzi też do kina lub robi czasem zakupy w galerii. Na co dzień porusza się na wózku elektrycznym i jest samodzielna, ale szuka wolontariuszki, która może spędzić z nią trochę czasu, porozmawiać, wyjść na spacer, pojechać do miasta.

Pani Maria w sędziwym wieku czasami ma problemy z pamiecią, od poniedziałku do czwartku ma opiekę rodziny. Jednak w piątek, sobotę i niedzielę jest sama, dlatego potrzebowałaby pomocy wolontariuszki, która mogłaby spędzić z nią trochę czasu. Pani Maria mieszka w pobliżu Placu Rodła. 

Pani Elżbieta jest osobą niepełnosprawną, porusza się o kulach. Od czasu do czasu potrzebowałaby pomocy wolontariusza/y w sprzątaniu mieszkania, myciu okien, odkurzaniu. Pani Elżbieta mieszka na Pomorzanach. 

Oferta dla siłacza

Pani Anastazja ma 90 lat, jest  po amputacji nogi, marzy o tym by móc wychodzić na dwór, chociaż w weekendy. Niestety, mieszka na 3 piętrze w budynku bez windy, a opiekująca się nią pani Ewa nie jest w stanie sama znieść wózka. Potrzebna jest silna osoba, która pomoże znieść i wnieść panią. Towarzystwo na spacerze też mile widziane.  Pani mieszka na Prawobrzeżu niedaleko pętli autobusowej Słoneczne. Dni i godziny wyjść do ustalenia.

Pani Iwona, osoba samotna, chora. Potrzebowałaby pomocy wolontariusza w zrobieniu zakupów, ugotowaniu obiadu, drobnych porządkach. Pani Iwona mieszka na ul. Hożej.  

 Łukasz jest osobą dorosłą, ale na skutek porażenia mózgowego jest osobą leżącą, jest również niewidomy. Zdarzają się rzadkie ataki padaczki. Pomoc polegałaby spędzeniu czasu, rozmowie. Łukasz jest bardzo kontaktowy, rozmowny, zadaje zagadki. Pani Alina (mama Łukasza) jest bardzo otwarta. Co do godzin to już zależy od wolontariusza. Wystarczy nawet godzina. Dla mamy to już jest wiele, mogłaby wtedy mieć chwilę dla siebie, poczytać lub wyjść z domu, pójść do lekarza. Nie zostawi wolontariusza od razu z Łukaszem na sam. Łukasz i wolontariusz muszą się do siebie przyzwyczaić i trochę poznać. Po jakimś czasie jeśli będzie czuł się na siłach to wtedy dopiero Pani Alina będzie chciała wyjść chociaż na godzinę z domu. Łukasz z mamą mieszkają na Os. Bukowym.