Co można robić i gdzie działać? – Aktualne oferty wolontariatu w Szczecinie

27-08-2019

Co można robić i gdzie działać? 

=> Stowarzyszenie Rowerowy Szczecin  szuka ochotników do pomocy w organizacji: 

1. Mas krytycznych
–>osoby do służb informacyjnych i porządkowych.

2. Happeningów w ramach Park(ing) Day
–> osoby do pomocy przy rozstawianu scenografii, osoby z zacięciem artystycznycm/aktorskim lub po prostu odważnych towarzyskich osób do animowania zaplanowanych performance'ów.

3. Wielkiego Jesiennego Liczenia Rowerzystów
–> osób, które w jednym lub więcej terminów, policzą rowerzystów przejeżdżających w wyznaczonym punkcie. Terminy:
A. 17.09.2019 godz. 07:00-09:00
B. 17.09.2019 godz. 15:00-17:00
C. 19.09.2019 godz. 07:00-09:00
D. 19.09.2019 godz. 15:00-17:00

——————————–
OTWARTE SPOTKANIE ORGANIZACYJNE:
Środa, 11.09.2019r., godz. 17:00
Siedziba Rowerowego Szczecina, ul. Bolesława Śmiałego 5/55

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/2095131757455520/
 

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami oddział w Szczecinie (ul. Beyzyma 17, Łękno) poszukuje wolontariuszy do akcji Bieg po 4 koła

 • 14 września 2019 r. (sobota)
 • 19 października 2019 r. (sobota)

.  Zbiórka:  godz. 8:15, Polana Sportowa.

Zadania dla wolontariuszy:📌wydawanie numerów startowych; 📌 wydawanie tokenów; 📌 wypisywanie dyplomów dla zawodników; 📌 punkty nawadniania zawodników i psiaków, które są obecne podczas imprezy; 📌 pomoc w oznakowaniu trasy.
Osoby, które chcą pomóc prosimy o kontakt poprzez adres e-mail: zapisy.biegpo4kola@gmail.com.

⇒Stowarzyszenie POLITES szuka ochotnika – informatyka, który pomoże nam opanować komputery – usunąć wirusy, przyspieszyć pracę naszych urządzeń.

Co oferujemy? Kawa, herbata (wedle uznania wolontariusza), miła atmosfera, zaświadczenie, możliwość udziału w warsztatach merytorycznych dla wolontariuszy.

Kiedy i gdzie? Dni i godziny do ustalenia. Zależy od możliwości czasowych samego ochotnika.  W siedzibie Stowarzyszenia przy ulicy Dworcowej 19/205

⇒Świetlica Środowiskowa Wesoła Chatka (al. Wojska Polskiego 63)

Zadaniem świetlicy jest stworzenie dzieciom możliwości spędzania aktywnie czasu wolnego oraz pomoc w nauce. Wolontariusze mogliby spełniać się  w tych działaniach.
Macie pytania odnośnie tej oferty wolontariatu?

Prosimy o kontakt z Kamilą Zdunek: tel. 514 231 320, e-mail: wesola.chatka@op.pl
 

 ⇒Jadłodzielnia Szczecin  ul. Żółkiewskiego 4

potrzebuje rąk do pracy cały rok! Można być ratownikiem żywności lub opiekunem Jadłodzielni. Wystarczą chęci, trochę wolnego czasu Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu pod nr telefonu 

574 365 920 lub e-mail jadlodzielnia@onet.pl 

=> Fundacja Promocja Zdrowia poszukuje wolontariusza/wolontariuszki do pomocy w przygotowaniu do matury z j. polskiego, j. angielskiego, matematyki i WOSu dla Agaty. Nie trzeba być nauczycielem, nie jest konieczne posiadanie certyfikatów. Wystarczy pasja do nauki i sympatia dla ludzi. 

Spotkania będą się odbywać trzy razy w tygodniu, jedno trwa około dwóch godzin. Zajęcia będą się odbywać w domu Agaty w Centrum Szczecina – okolice ul. Kołłątaja. Dni i godziny do ustalenia. 

W sprawie oferty wolontariatu można się kontaktować pod nr tel. 509 955 262

⇒ Rodzina zastępcza o charakterze pogotowia opiekuńczego zajmuje się dziećmi zabranymi z niebezpiecznego otoczenia. Dzieci są w różnym wieku – od niemowlaka do 6-latka. Rolą placówki jest zapewnienie dzieciom podstawowych potrzeb oraz bezpieczeństwa i ciepła rodzinnego. Placówka potrzebuje wsparcia wolontariuszy w zakresie opieki nad dziećmi. Dni i godziny dostosowane będą do możliwości ochotnika. Osoby, które chcą pomóc prosimy o kontakt: biuro@polites.org.pl, pod numerem tel / 91 450 11 46. 

=> Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości ul. Bulwar Gdański 31 (za Mostem Długim i Przychodnią Portową po prawej stronie)
Siostry prowadzą stołówkę oraz noclegowinię (zimą) dla osób bezdomnych. W domu sióstr znajdują także tymczasowe miejsce zamieszkania osoby chore, bniepełnosprawne, osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków. Siostry zapewniają im schronienie i leczenie, pozwalają dojść do siebie, dają czas na znalezienie pracy, podjęcie terapii czy znalezienie innej pomocy specjalistów. 

Aktualnie potrzebna jest pomoc ochotników przy rozdawaniu posiłków dla osób bezdomnych i ubogich we wtorki i piątki po 15:30 (o 15:00 jest modlitwa).

W noclegowni prowadzony jest remont, po jego zakończeniu przydadzą się silne ręcę do pomocy w noszeniu mebli. 
Przełożoną Sióstr Misjonarek Miłości w Szczecinie jest siostra Dyzma. Jeśli interesuje Was ten wolontariat prosimy o kontakt z siostrami pod nr tel. 91 462 45 03.

 

Indywidualne oferty wolontariatu na rzecz osób starszych:

Osoby, które chcą pomóc prosimy o kontakt: biuro@polites.org.pl, pod numerem tel / 91 450 11 46, a najlepiej odwiedzić Stowarzyszenie POLITES, ul. Dworcowa 19/205.

 • Pani Irena mieszka na os. Majowym, jest osobą leżącą. Potrzebowałaby pomocy wolontariusza w przemieszczaniu się z łóżka na wózek i z powrotem (ma podnośnik). A także w drobnych pracach domowych – przygotowanie i podgrzanie prostego posiłku, zrobienie herbaty, zakupy. Czas wolontariatu zależy od możliwości ochotnika. 
 • Pan Leszek ma ograniczoną możliwość poruszania się. Opiekuje się nim żona, ale kilka razy w tygodniu pracuje. Pan Leszek potrzebowałyby pomocy kogoś kto podgrzeje mu obiad, sprawdzi czy czegoś nie potrzebuje. Pan Leszek mieszka w Centrum (okolice ul. Wielkopolskiej). Czas wolontariatu zależy od możliwości wolontariusza.
 •  Pani Kazimiera przeszła niedawno operację kręgosłupa. Potrzebuje pomocy w zrobieniu zakupów, pójściu do apteki oraz pomocy w wychodzeniu na spacery z mężem, który jest po udarze. Mieszka na osiedlu Zawadzkiego.
 • Pani Joanna od poniedziałku do piątku między 12:00 a 14:00 potrzebuje kogoś kto odbierze dla niej obiad ze stołówki szkolnej w SP 11 przy ul. Emilii Plater i dostarczy do domu przy ul. Grażyny. 
 • Pani Rozalia jest osobą starszą, sprawną i samodzielną jeśli chodzi o czynności dnia codziennego. Doskwiera jej samotność, dlatego szukamy dla niej wolontariuszki, z którą mogłaby wyjść na spacer na Jasne Błonia (mieszka niedaleko), porozmawiać, wypić razem kawę.

 

Wolontariat na rzecz osób z niepełnosprawnościami: 

 • Marek lubi malować, oglądać filmy, lubi także muzykę klasyczną. Jego mama chciałaby żeby jej syn miał również kontakt z innymi osobami, nie tylko z mamą. Dlatego szukamy kogoś z Prawobrzeża (ponieważ tam mieszka Marek) kto miałby trochę czasu żeby spotkać się z Markiem, porozmawiać, wyjść na spacer czy posłuchać muzyki. Marek jest osobą z niepełnosprawnością intelektualną.
 • Pan Zbigniew z zamiłowania jest muzykiem, ale kształcił się i wykonywał wiele lat zawód mechanika – maszynisty. Obecnie jest na rencie, po amputacji nogi porusza się o kuli. Potrzebuje pomocy i asysty w wyjściu do sklepu, apteki, do protetyka. Mieszka w okolicach Manhattanu. 
 • Pani Urszula mieszka za akademikami na Chopina. Potrzebuje wsparcia wolontariusza lub wolontariuszki raz bądź dwa razy w tygodniu w zrobieniu zakupów, opłaceniu rachunków. Na co dzień porusza sie na wózku inwalidzkim. Chciałaby znów móc wyjechać na spacer. Mieszka na pierwszym piętrze, w budynku jest winda,
 • Filip w każdy czwartek o 8:00 musi wyjechać ze szkoły Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Szczecinie i dotrzeć do Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie na praktyki. A potem o 13:00 wrócić na Jagiellońską. Potrzebujemy przewodnika dla niego tak żeby w przyszłości radził sobie samodzielnie. 

 

Pomóż Markowi w dotarciu do szkoły 🚋🏫

Marek ma 20 lat i od urodzenia nie widzi. Od września rozpocznie naukę w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie. Będzie dojeżdżał busem z Pyrzyc. Potrzebuje ochotnika – przewodnika, który pomoże mu w drodze od busa z ul. Dworcowej do Szkoły – al. Wojska Polskiego 119. Od poniedziałku do piątku rano między 7.30 a 8.00. Co do drogi powrotnej to na pewno 2 lub 3 razy w tygodniu potrzebowałby asysty w dotarciu ze szkoły do busa.

Osoby, które chcą pomóc prosimy o kontakt: biuro@polites.org.pl, pod numerem tel / 91 450 11 46, a najlepiej odwiedzić Stowarzyszenie POLITES, ul. Dworcowa 19/205.

Polski język obcy 📖📙📚🖋

Oleh ma 16 lat, lubi komputery i koszykówkę. Od 3 miesięcy mieszka w Szczecinie, a od września zaczyna naukę w szkole gastronomicznej. Szukamy dla niego wolontariusza/wolontariuszki, którzy pomogą mu opanować podstawy języka polskiego, tak aby mógł porozumiewać się na co dzień w tym języku. 

Czas wolontariatu dostosujemy do możliwości wolontariusza/wolontariuszki.

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz: biuro@polites.org.pl, zadzwoń: 91 450 11 46, a najlepiej odwiedź Stowarzyszenie POLITES, ul. Dworcowa 19/205 🙂