Dobre akcje na wakacje

17-06-2019

Mimo wakacji i sezonu urlopowego nie wszystkie organizacje odpoczywają. Przed nami wiele ciekawych akcji, których sukces zależy w głównej mierze od pomocy wolontariuszy. Osoby starsze czy niepełnosprawne potrzebują pomocy cały rok, również latem.

Co można robić i gdzie zadziałać? 

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami oddział w Szczecinie (ul. Beyzyma 17, Łękno) poszukuje wolontariuszy do akcji Bieg po 4 koła

 • 17 sierpnia (sobota)
 • 14 września 2019 r. (sobota)
 • 19 października 2019 r. (sobota)

 Zbiórka:  godz. 8:15, Polana Sportowa.

Zadania dla wolontariuszy:📌wydawanie numerów startowych; 📌 wydawanie tokenów; 📌 wypisywanie dyplomów dla zawodników; 📌 punkty nawadniania zawodników i psiaków, które są obecne podczas imprezy; 📌 pomoc w oznakowaniu trasy.
Osoby, które chcą pomóc prosimy o kontakt poprzez adres e-mail: zapisy.biegpo4kola@gmail.com.

⇒Stowarzyszenie POLITES szuka ochotnika – informatyka, który pomoże nam opanować komputery – usunąć wirusy, przyspieszyć pracę naszych urządzeń.

Co oferujemy? Kawa, herbata (wedle uznania wolontariusza), miła atmosfera, zaświadczenie, możliwość udziału w warsztatach merytorycznych dla wolontariuszy.

Kiedy i gdzie? Dni i godziny do ustalenia. Zależy od możliwości czasowych samego ochotnika.  W siedzibie Stowarzyszenia przy ulicy Dworcowej 19/205

⇒Świetlica Środowiskowa Wesoła Chatka (al. Wojska Polskiego 63)
Organizuje półkolonie  dla grupy 30 dzieci w wieku 8-15 lat, potrzebuje pomocy odpowiedzialnych i pełnoletnich wolontariuszy w opiece podczas wspólnych wyjść  i wyjazdów. 

Kiedy? 1-26 lipca, w godz. 10:00-14:00

Macie pytania odnośnie tej oferty wolontariatu?

Prosimy o kontakt z Kamilą Zdunek: tel. 514 231 320, e-mail: wesola.chatka@op.pl
 

 ⇒Jadłodzielnia Szczecin  ul. Żółkiewskiego 4

potrzebuje rąk do pracy, działają nieprzerwanie w okresie wakacji! Można być ratownikiem żywności lub opiekunem Jadłodzielni. Wystarczą chęci, trochę wolnego czasu Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu pod nr telefonu 

574 365 920 lub e-mail jadlodzielnia@onet.pl 

=> Fundacja Promocja Zdrowia poszukuje wolontariusza/wolontariuszki do pomocy w przygotowaniu do matury z j. polskiego, j. angielskiego, matematyki i WOSu dla Agaty. Nie trzeba być nauczycielem, nie jest konieczne posiadanie certyfikatów. Wystarczy pasja do nauki i sympatia dla ludzi. 

Spotkania będą się odbywać trzy razy w tygodniu, jedno trwa około dwóch godzin. Zajęcia będą się odbywać w domu Agaty w Centrum Szczecina – okolice ul. Kołłątaja. Dni i godziny do ustalenia. 

W sprawie oferty wolontariatu można się kontaktować pod nr tel. 509 955 262

⇒ Rodzina zastępcza o charakterze pogotowia opiekuńczego zajmuje się dziećmi zabranymi z niebezpiecznego otoczenia. Dzieci są w różnym wieku – od niemowlaka do 6-latka. Rolą placówki jest zapewnienie dzieciom podstawowych potrzeb oraz bezpieczeństwa i ciepła rodzinnego. Placówka potrzebuje wsparcia wolontariuszy w zakresie opieki nad dziećmi. Dni i godziny dostosowane będą do możliwości ochotnika. Osoby, które chcą pomóc prosimy o kontakt: biuro@polites.org.pl, pod numerem tel / 91 450 11 46. 

=> Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości ul. Bulwar Gdański 31 (za Mostem Długim i Przychodnią Portową po prawej stronie)
Siostry prowadzą stołówkę oraz noclegowinię (zimą) dla osób bezdomnych. W domu sióstr znajdują także tymczasowe miejsce zamieszkania osoby chore, bniepełnosprawne, osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków. Siostry zapewniają im schronienie i leczenie, pozwalają dojść do siebie, dają czas na znalezienie pracy, podjęcie terapii czy znalezienie innej pomocy specjalistów. 

Aktualnie potrzebna jest pomoc ochotników przy rozdawaniu posiłków dla osób bezdomnych i ubogich we wtorki i piątki po 15:30 (o 15:00 jest modlitwa).

W noclegowni prowadzony jest remont, po jego zakończeniu przydadzą się silne ręcę do pomocy w noszeniu mebli. 
Przełożoną Sióstr Misjonarek Miłości w Szczecinie jest siostra Dyzma. Jeśli interesuje Was ten wolontariat prosimy o kontakt z siostrami pod nr tel. 91 462 45 03.

 

Indywidualne oferty wolontariatu na rzecz osób starszych:

Osoby, które chcą pomóc prosimy o kontakt: biuro@polites.org.pl, pod numerem tel / 91 450 11 46, a najlepiej odwiedzić Stowarzyszenie POLITES, ul. Dworcowa 19/205.

 • Pani Irena mieszka na os. Majowym, jest osobą leżącą. Potrzebowałaby pomocy wolontariusza w przemieszczaniu się z łóżka na wózek i z powrotem (ma podnośnik). A także w drobnych pracach domowych – przygotowanie i podgrzanie prostego posiłku, zrobienie herbaty, zakupy. Czas wolontariatu zależy od możliwości ochotnika. 
 • Pan Leszek ma ograniczoną możliwość poruszania się. Opiekuje się nim żona, ale kilka razy w tygodniu pracuje. Pan Leszek potrzebowałyby pomocy kogoś kto podgrzeje mu obiad, sprawdzi czy czegoś nie potrzebuje. Pan Leszek mieszka w Centrum (okolice ul. Wielkopolskiej). Czas wolontariatu zależy od możliwości wolontariusza.
 • Pani Klara potrzebuje pomocy wolontariusza, który może od poniedziałku do piątku o 8:30 odprowadzać ją do Dziennego Domu Pomocy Społecznej, a  potem o 15:00  odbierać i odprowadzać do domu. Pani Klara mieszka w Zdrojach. 
 • Pan Jan, mieszkaniec ulicy Komuny Paryskiej, potrzebuje wsparcia wolontariusza mężczyzny w codziennych czynnościach. Pomoc przy sprzątaniu, ugotowanie ciepłego posiłku, zrobienie zakupów. Dni oraz godziny według możliwości ochotnika.
 • Pani Beata pomimo swoich siedemdziesięciu kilku lat nadal jest w miarę możliwości aktywna społecznie, działa jako wolontariuszka pomagając małym uczniom w pokonywaniu trudności szkolnych sama potrzebuje kogoś kto raz na jakiś czas zrobiłby jej większe zakupy, posprzątał i umył okna. Pani Beata mieszka w pobliżu Turzynu.

 

Wolontariat na rzecz osób z niepełnosprawnościami: 

 • Marek lubi malować, oglądać filmy, lubi także muzykę klasyczną. Jego mama chciałaby żeby jej syn miał również kontakt z innymi osobami, nie tylko z mamą. Dlatego szukamy kogoś z Prawobrzeża (ponieważ tam mieszka Marek) kto miałby trochę czasu żeby spotkać się z Markiem, porozmawiać, wyjść na spacer czy posłuchać muzyki. Marek jest osobą z niepełnosprawnością intelektualną.
 • Pan Zbigniew z zamiłowania jest muzykiem, ale kształcił się i wykonywał wiele lat zawód mechanika – maszynisty. Obecnie jest na rencie, po amputacji nogi porusza się o kuli. Potrzebuje pomocy i asysty w wyjściu do sklepu, apteki, do protetyka. Mieszka w okolicach Manhattanu. 
 • Pani Urszula mieszka na ulicy Franciszka Gila zaraz za akademikami na Chopina. Potrzebuje wsparcia wolontariusza lub wolontariuszki raz bądź dwa razy w tygodniu w zrobieniu zakupów, opłaceniu rachunków. Na co dzień porusza sie na wózku inwalidzkim. Chciałaby znów móc wyjechać na spacer. Mieszka na pierwszym piętrze, w budynku jest winda.

Uwaga! Oferta zdecydowanie powakacyjna!

Pomóż Markowi w dotarciu do szkoły 🚋🏫

Marek ma 20 lat i od urodzenia nie widzi. Od września rozpocznie naukę w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie. Będzie dojeżdżał busem z Pyrzyc. Potrzebuje ochotnika – przewodnika, który pomoże mu w drodze od busa z ul. Dworcowej do Szkoły – al. Wojska Polskiego 119. Od poniedziałku do piątku rano między 7.30 a 8.00. Co do drogi powrotnej to na pewno 2 lub 3 razy w tygodniu potrzebowałby asysty w dotarciu ze szkoły do busa.

Osoby, które chcą pomóc prosimy o kontakt: biuro@polites.org.pl, pod numerem tel / 91 450 11 46, a najlepiej odwiedzić Stowarzyszenie POLITES, ul. Dworcowa 19/205.