Dobre akcje na wakacje

Mimo zbliżających się wakacji i sezonu urlopowego nie wszystkie organizacje odpoczywają. Przed nami wiele ciekawych wydarzeń i akcji, których sukces zależy w głównej mierze od pomocy wolontariuszy. 

Co można robić i gdzie zadziałać? 

⇒Stowarzyszenie POLITES szuka ochotnika – informatyka, który pomoże nam opanować komputery – usunąć wirusy, przyspieszyć pracę naszych urządzeń.

Co oferujemy? Kawa, herbata (wedle uznania wolontariusza), miła atmosfera, zaświadczenie, możliwość udziału w warsztatach merytorycznych dla wolontariuszy.

Kiedy i gdzie? Dni i godziny do ustalenia. Zależy od możliwości czasowych samego ochotnika.  W siedzibie Stowarzyszenia przy ulicy Dworcowej 19/205

⇒Świetlica Środowiskowa Wesoła Chatka (al. Wojska Polskiego 63)
Organizuje półkolonie  dla grupy 30 dzieci w wieku 8-15 lat, potrzebuje pomocy odpowiedzialnych i pełnoletnich wolontariuszy w opiece podczas wspólnych wyjść  i wyjazdów. 

Kiedy? 1-26 lipca, w godz. 10:00-14:00

Macie pytania odnośnie tej oferty wolontariatu?

Prosimy o kontakt z Kamilą Zdunek: tel. 514 231 320, e-mail: wesola.chatka@op.pl
 

 ⇒Jadłodzielnia Szczecin  ul. Żółkiewskiego 4

potrzebuje rąk do pracy, działają nieprzerwanie w okresie wakacji! Można być ratownikiem żywności lub opiekunem Jadłodzielni. Wystarczą chęci, trochę wolnego czasu Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu pod nr telefonu 

574 365 920 lub e-mail jadlodzielnia@onet.pl 

 

⇒ Rodzina zastępcza o charakterze pogotowia opiekuńczego zajmuje się dziećmi zabranymi z niebezpiecznego otoczenia. Dzieci są w różnym wieku – od niemowlaka do 6-latka. Rolą placówki jest zapewnienie dzieciom podstawowych potrzeb oraz bezpieczeństwa i ciepła rodzinnego. Placówka potrzebuje wsparcia wolontariuszy w zakresie opieki nad dziećmi. Dni i godziny dostosowane będą do możliwości ochotnika. Osoby, które chcą pomóc prosimy o kontakt: biuro@polites.org.pl, pod numerem tel / 91 450 11 46. 

 

Osoby starsze czy niepełnosprawne potrzebują pomocy cały rok, również latem. Osoby, które chcą pomóc prosimy o kontakt: biuro@polites.org.pl, pod numerem tel / 91 450 11 46, a najlepiej odwiedzić Stowarzyszenie POLITES, ul. Dworcowa 19/205.

Indywidualne oferty wolontariatu na rzecz osób starszych:

  • Pan Leszek ma ograniczoną możliwość poruszania się. Opiekuje się nim żona, ale kilka razy w tygodniu pracuje. Pan Leszek potrzebowałyby pomocy kogoś kto podgrzeje mu obiad, sprawdzi czy czegoś nie potrzebuje. Pan Leszek mieszka w Centrum (okolice ul. Wielkopolskiej). Czas wolontariatu zależy od możliwości wolontariusza.
  • Pani Klara potrzebuje pomocy wolontariusza, który może od poniedziałku do piątku o 8:30 odprowadzać ją do Dziennego Domu Pomocy Społecznej, a  potem o 15:00  odbierać i odprowadzać do domu. Pani Klara mieszka w Zdrojach. 
  • Pani Irena mieszka na os. Majowym, jest osobą leżącą. Potrzebowałaby pomocy wolontariusza w przemieszczaniu się z łóżka na wózek i z powrotem (ma podnośnik). A także w drobnych pracach domowych – przygotowanie i podgrzanie prostego posiłku, zrobienie herbaty, zakupy. Czas wolontariatu zależy od możliwości ochotnika. 
  • Pomoc potrzebna od zaraz. Pani Kazimiera (78 l.) przeszła niedawno operację kręgosłupa. Potrzebuje pomocy w zrobieniu zakupów, pójściu do apteki oraz pomocy w wychodzeniu na spacery. Mieszka na osiedlu Zawadzkiego. 
  • Pan Jan, mieszkaniec ulicy Komuny Paryskiej, potrzebuje wsparcia wolontariusza mężczyzny w codziennych czynnościach. Pomoc przy sprzątaniu, ugotowanie ciepłego posiłku, zrobienie zakupów. Dni oraz godziny według możliwości ochotnika.
  • Pani Beata pomimo swoich siedemdziesięciu kilku lat nadal jest w miarę możliwości aktywna społecznie, działa jako wolontariuszka pomagając małym uczniom w pokonywaniu trudności szkolnych sama potrzebuje kogoś kto raz na jakiś czas zrobiłby jej większe zakupy, posprzątał i umył okna. Pani Beata mieszka w pobliżu Turzynu.

 

Wolontariat na rzecz osób z niepełnosprawnościami: 

  • Łukasz ma 33 lata, jest bardzo kontaktowy, rozmowny, zadaje zagadki. Brakuje mu kontaktu z ludźmi, przez chorobę (ma porażenie mózgowe i jest niewidomy) nie może sam wyjść łóżka czy z domu. Pomoc wolontariusza polegałaby spędzeniu czasu, rozmowie. Czas wolontariatu dostosujemy do możliwości ochotnika. Dla mamy nawet godzina w tygodniu to wiele, ponieważ mogłaby wtedy mieć chwilę dla siebie, poczytać lub wyjść z domu. Nie zostawi wolontariusza od razu z Łukaszem sam na sam. Łukasz i wolontariusz muszą się do siebie przyzwyczaić i trochę poznać.
  • Marek lubi malować, oglądać filmy, lubi także muzykę klasyczną. Jego mama chciałaby żeby jej syn miał również kontakt z innymi osobami, nie tylko z mamą. Dlatego szukamy kogoś z Prawobrzeża (ponieważ tam mieszka Marek) kto miałby trochę czasu żeby spotkać się z Markiem, porozmawiać, wyjść na spacer czy posłuchać muzyki. Marek jest osobą z niepełnosprawnością intelektualną
  • Pan Zbigniew z zamiłowania jest muzykiem, ale kształcił się i wykonywał wiele lat zawód mechanika – maszynisty. Obecnie ejst na renice, po amputacji nogi porusza się o kuli. Potrzebuje pomocy i asysty w wyjściu do sklepu, apteki, do protetyka. Mieszka w okolicach Manhattanu.