nieWielcy wolontariusze reaktywacja

Z wielką radością zapraszamy przedszkola do współpracy w nowej odsłonie, jednego z najbardziej rozczulających projektów. NieWielcy wolontariusze reaktywacja – mali pomocnicy i ich opiekunowie już mogą się zgłaszać.

Projekt powstał w oparciu o doświadczenia współpracy z przedszkolami, których wychowankowie chętnie angażują się w działania społeczne. Sukces i pozytywne efekty projektu „nieWielcy wolontariusze” realizowanego w 2017 roku, oraz zaangażowanie przedszkoli w wolontariat, życie lokalnej społeczności i współpraca ze Stowarzyszeniem POLITES wskazuje na potrzebę i wartość kontynuacji programu. Przedszkolaki zostały laureatami zachodniopomorskiego konkursu „Barwy Wolontariatu” (PP nr 3 Pentliczek, Gala obywatelska 2018), twórczo spędzają czas z seniorami, podopiecznymi DPS (nieWielki Festiwal Wolontariatu, m.in. PP nr 27 Żagielek, PP nr 75) czy bardzo licznie realizują akcje społeczne w ramach „Godziny dla Szczecina”. Aktywność na rzecz innych przynosi pozytywne efekty tym, którym przedszkolaki pomagają, jak również, wspiera rozwój dzieci.

Zapraszamy do współpracy przedszkola, które chcą angażować dzieci, pracowników i rodziców do działań na rzecz lokalnej społeczności. W ramach uczestnictwa w programie oferujemy:

• Co to? Kto to? Wolontariat – warsztaty o wolontariacie dostosowane do możliwości percepcyjnych dzieci w wieku 3-4 i 5-6 lat. Program warsztatów obejmuje wykorzystującą teatr kamishibai – bajkę o pomaganiu, której bohaterami stają się dzieci z danego przedszkola, a także gry i zabawy oraz działania plastyczne. Aktywizujące metody, z których korzystamy są dobrane tak aby dzieci dzieliły się swoim doświadczeniem o pomaganiu i by zdobywały nową wiedzę. Najbardziej istotnym elementem jest wspólne wypracowanie tego, co dzieci mogą zrobić jako wolontariusze by urzeczywistnić bajkę i naprawdę pomagać.

• materiały edukacyjne o wolontariacie i drobne upominki dla dzieci

• Merytoryczne i organizacyjne wsparcie podczas działania na rzecz lokalnej społeczności–realizacja wypracowanego wspólnie przez dzieci i opiekunów działania na rzecz lokalnego środowiska. Jeśli chcemy zmieniać świat na lepszy to przedszkole jest dobrym miejscem by wystartować!

Aby zgłosić przedszkole do udziału w projekcie należy do 4 października 2019 r. wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny TUTAJ. Spośród nadesłanych zgłoszeń cztery przedszkola zakwalifikują się do projektu.

Projekt "nieWielcy wolontariusze reaktywacja" finansowany jest przy wsparciu ze środków Programu SPOŁECZNIK. Centrum Wolontariatu jest współfinansowane ze środków Miasta Szczecin.