Od podwórka do Bałtyku – zielona akcja

22-03-2021

Od podwórka do Bałtyku – zielona akcja trwa od Dnia Ochrony Bałtyku (poniedziałek 22 marca) do Dnia Ziemi (czwartek 22 kwietnia 2021). Akcja powstała z troski o naszą zielono-niebieską planetę, nasz dom. Chcemy w bezpieczny sposób zadbać o Bałtyk, Ziemię, zrobić coś dobrego dla natury, która jest zanieczyszczana i zaśmiecana. Razem z wolontariuszami europejskimi, Grupą TOM, Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Szczecin, ze Stowarzyszeniem “Kierunek Świnoujście”, działaczami Błękitnego Patrolu WWF, galerią Tworzę się, Ośrodkiem Sportu i Rekreacji “Wyspiarz” w Świnoujściu, przygotowaliśmy DZIAŁANIA ON-LINE i DZIAŁANIA W TERENIE, w które możesz się włączyć. Samodzielnie lub w grupie zorganizuj akcję sprzątania parku, lasu, bliższej lub dalszej okolicy, czy miejsc, w których jest to potrzebne.

Wybierz_cie odpowiednie dla Ciebie/ Twojej grupy działanie i zrób_cie coś dobrego dla środowiska.

DZIAŁANIA ONLINE:
Eco workshop – warsztaty dotyczącego ekologii zarówno w ujęciu globalnym (ocieplenie klimatu), jak i codziennych eko nawyków, które czynią świat bardziej zielonym. Warsztaty prowadzą Ombeline, Enrica i Klaudia, wolontariuszki europejskie. Warsztat będzie prowadzony w języku angielskim. Warsztaty będą dostosowane do poziomu nauczania zainteresowanej grupy i odbędą się w uzgodnionym terminie. Warsztaty będą prowadzone w godzinach między 10:00 a 16:00, będą trwać 45 min. Zainteresowane grupy, klasy prosimy o email w tytule wpisując: eco workshop.

Warsztaty o tematyce ekologicznej z działaczami Błękitnego Patrolu WWF Konradem Wrzecionkowskim i Sebastianem Barszczewskim. Warsztaty będą prowadzone w godzinach popołudniowych (od 16:30) w formie on-line i trwać będą 45 minut. Zainteresowane grupy, klasy prosimy o email w tytule wpisując: Warsztaty z Błękitnym Patrolem WWF.

Skraby Bałtyku – e-learning o Morzu Bałtyckim, dostępny pod adresem www.edukacja.naturalniebaltyckie.pl. Dzięki e-learningowi poprowadzisz lekcję w szkole lub w ramach nauczania domowego, dopasowaną do poziomu wiedzy uczniów szkoły podstawowej (poziom klasy I-III, IV-VI, VII-VIII). Na platformie dostępne są trzy lekcje: o Morzu Bałtyckim i jego zasobach, o rybach w nim żyjących oraz o właściwościach żywieniowych ryb bałtyckich. Zgłaszając klasę do ogólnopolskiego badania wiedzy o Morzu Bałtyckim można wygrać dla całej klasy barwnie ilustrowane albumy Skarby Bałtyku, poszerzające wiedzę zdobytą w ramach e-learningu. E-learning zrealizowała Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb sp. z o.o. przy wsparciu metodyków nauczania i ekspertów w tematach związanych z Morzem Bałtyckim, rybactwem, oraz żywieniem. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.

DZIAŁANIA W TERENIE:
Akcja sprzątania na wybranym przez Ciebie_Twoją grupę terenie. Akcję możesz zrealizować samodzielnie, z bliskimi, znajomymi – mając na względzie pandemiczne ograniczenia wprowadzane przez rząd. Działajcie zgodnie z zaleceniami sanitarnymi w pandemii.
Osobom i grupom biorącym udział w akcji zapewniamy: worki na śmieci, rękawiczki, a także środki ochrony – maseczki i płyn do dezynfekcji.

Wybierz teren, który wymaga posprzątania. Zgłoś chęć zrealizowania akcji, napisz maila na biuro@polites.org.pl w tytule wpisując Od podwórka do Bałtyku, napisz kim jesteś_cie, w treści podaj czas i teren sprzątania, ilość osób, miejsce, w którym planujecie zgromadzić śmieci oraz kontakt do Lidera grupy – musi być to osoba pełnoletnia.
Osoby i grupy ze Szczecina prosimy o zgłaszanie akcji 5 dni przed akcją, pomożemy zorganizować odbiór odpadów.
Osoby i grupy z innych miejscowości w województwie zachodniopomorskim poza zgłoszeniem nam akcji, kontaktują się z gminą, by zorganizować podmiot komunalny, który odbierze odpady.
Podczas akcji zrób zdjęcie, przed – terenu i po – zebranych śmieci. Napisz ile śmieci udało Wam się zebrać, jak przebiegała akcja i razem ze zdjęciami wyślij na biuro@polites.org.pl

Akcje sprzątania w terenie są realizowane zgodnie z zaleceniami sanitarnymi w pandemii. Zapoznaj się z regulaminem TUTAJ.
W związku z pandemią akcja może zostać przedłużona, tak aby działania mogły być zrealizowane bezpiecznie zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami.

Sprzątanie na plaży w Świnoujściu – sobota 17.04.2021 – akcja realizowana przez wolontariuszy europejskich razem ze Stowarzyszeniem “Kierunek Świnoujście”, lokalnymi wolontariuszami, Błękitnym Patrolem WWF i przy wsparciu logistycznym Ośrodka Sportu i Rekreacji “Wyspiarz” w Świnoujściu.
Sprzątanie na plaży w Międzyzdrojach – niedziela 18.04.2021– akcja realizowana przez wolontariuszy europejskich.

Zielona praktyka, zainspiruj się i zrób to sam:
Miejska partyzantka ogrodnicza – razem z ekipą galerii Tworzę się, wolontariuszami europejskimi odwiedzamy dwie grupy, tworzymy bomby nasienne i ruszamy w teren, licząc na kwiecistą eksplozję.
Obserwuj wydarzenie, dzięki uprzejmości Tworzę się, umieścimy instrukcje jak zrobić bombę nasienną. Skonstruowaną z gliny i nasion bombę możesz zrzucać na podwórka, zaniedbane i opuszczone miejsca, by pozytywnie wpływać na zazielenienie terenu i bioróżnorodność.

Działanie jest możliwe dzięki wsparciu przez Grupa TOM.
Centrum Wolontariatu jest współfinansowane przez Miasto Szczecin.