Ponad 1400 kg śmieci w niedzielę zebrała międzynarodowa grupa ochotników.

14-06-2021

International Kayak Eco Patrol wystartowali z Golęcina- Gocław, kajakami dotarli na Wyspę Radolin. Z wody, terenów przybrzeżnych wyspy zbierali śmieci, których były ogromne ilości. To nasza kolejna zielona akcja realizowana wiosną tego roku w partnerstwie z Grupą TOM.
Wśród zanieczyszczeń, które pływały w wodzie, bądź które Odra wyrzuciła na brzeg wyspy znalazły się nawet tapczany i inne wielkie gabaryty. Uczestnicy akcji kajakami transportowali śmieci na brzeg, skąd zostaną one odebrane przez właściwą jednostkę. Ponad trzy godziny pracy grupy dwudziestu kilku osób na wyspie i brzegu wystarczyły by zebrać 1,4 tony zanieczyszczeń.

  • To było niesamowite, co zrobiliśmy. Jesteśmy zmęczeni, ale czujemy, że zrobiliśmy coś pożytecznego i naprawdę dobrego. I świetnie się przy tym bawiliśmy. – mówi Ombeline, wolontariuszka z Francji. Uczestnikami International Kayak Eco Patrol byli wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności przy Stowarzyszeniu POLITES, członkowie Stowarzyszenia Wywrotka i pracownicy Grupy TOM.
    -Ilość śmieci w wodzie jest przerażająca. Robimy kajakowe eko patrole, ale nieraz mam wrażenie, że do odbioru odpadów potrzebna by była barka – uśmiechając się mówi Krzysztof Sowa ze Stowarzyszenia Wywrotka, które organizuje masowe akcje ekologiczne i dodaje – Jest dużo do zrobienia, jeśli ktoś chce realnie zadbać o przyrodę. Wkrótce, już 26 czerwca, Stowarzyszenie Wywrotka organizuje Wodny Eko Patrol na Plaży Mieleńskiej i zaprasza chętne osoby do włączenia się w akcję.