Wolontariaty w Szczecinie

11-02-2020

Szukacie wolontariatu? => Poniżej oferty dostępne w Szczecinie.

Pamiętajcie zaglądać także na MAPA WOLONTARIATU i oczywiście w na grupę Wolontariat w Szczecinie na FB 

Indywidualne oferty wolontariatu na rzecz osób starszych:

Osoby, które chcą pomóc prosimy o kontakt: biuro@polites.org.pl, pod numerem tel. +48 91 450 11 46, a najlepiej odwiedzić Stowarzyszenie POLITES, ul. Dworcowa 19/205.

 • Pani Irena mieszka na os. Majowym, jest osobą leżącą. Potrzebowałaby pomocy wolontariusza w przemieszczaniu się z łóżka na wózek i z powrotem (ma podnośnik). A także w drobnych pracach domowych – przygotowanie i podgrzanie prostego posiłku, zrobienie herbaty, zakupy. Czas wolontariatu zależy od możliwości ochotnika.
 • Pan Leszek ma ograniczoną możliwość poruszania się. Opiekuje się nim żona, ale kilka razy w tygodniu pracuje. Pan Leszek potrzebowałyby pomocy kogoś kto podgrzeje mu obiad, sprawdzi czy czegoś nie potrzebuje. Pan Leszek mieszka w Centrum (okolice ul. Wielkopolskiej). Czas wolontariatu zależy od możliwości wolontariusza.
 • Pani Klara potrzebuje pomocy wolontariusza, który może od poniedziałku do piątku o 8:30 odprowadzać ją do Dziennego Domu Pomocy Społecznej, a potem o 15:00 odbierać i odprowadzać do domu. Pani Klara mieszka w Zdrojach.
 • Pan Czesław jest osobą starszą, która mieszka w okolicach Manhattanu. Potrzebowałbym pomocy wolontariusza w zakupach, sprzątaniu, wyjściu na spacer.
 • Pan Jan (80 lat) jest osobą samotną. Poszukuje kogoś kto pomoże ogarnąć mieszkanie. Umyje okna, zawiesi nowe firanki. Senior mieszka na os. Pomorzany.

Wolontariat na rzecz osób z niepełnosprawnościami: 

 • Marek lubi malować, oglądać filmy, lubi także muzykę klasyczną. Jego mama chciałaby żeby jej syn miał również kontakt z innymi osobami, nie tylko z mamą. Dlatego szukamy kogoś z Prawobrzeża (ponieważ tam mieszka Marek) kto miałby trochę czasu żeby spotkać się z Markiem, porozmawiać, wyjść na spacer czy posłuchać muzyki. Marek jest osobą z niepełnosprawnością intelektualną.
 • Pan Zbigniew z zamiłowania jest muzykiem, ale kształcił się i wykonywał wiele lat zawód mechanika – maszynisty. Obecnie jest na rencie, po amputacji nogi porusza się o kuli. Potrzebuje pomocy i asysty w wyjściu do sklepu, apteki, do protetyka. Mieszka w okolicach Manhattanu.
 • Filip w każdy czwartek o 8:00 musi wyjechać ze szkoły Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Szczecinie i dotrzeć do Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie na praktyki. A potem o 13:00 wrócić na Jagiellońską. Potrzebujemy przewodnika dla niego tak żeby w przyszłości radził sobie samodzielnie.
 • Ania dziewczynka z Zespołem Downa poszukuje wolontariusza bądź wolontariuszki. Pomoc w trakcie wybranych lekcji w Szkole Podstawowej nr 67. Kilka dni w tygodniu po 2-3 godziny. Kontakt dość ograniczony jednak wspomaga się Makatonem. Pomoc polega na wskazaniu palcem co należy dalej zrobić czy zachęcać do dalszej pracy. Istnieje też możliwość odbycia praktyk w szkole.
 • Pani Renata jest pogodna, uśmiechnięta, ale bardzo brakuje jej towarzystwa. Szukamy wolontariuszki/wolontariusza, kogoś z kim mogłaby spędzić czas, posiedzieć na fejsie, obejrzeć film albo kto lubi dużo mówić 😉 Pani Renia choruje na stwardnienie zanikowe boczne, nie mówi, prozumiewa się z otoczeniem za pomocą alfabetu pisanego.
 • Potrzebna pomoc kilku silnych osób dla pani Zofi przy niepełnosprawnym synu. Codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 12 do 13. Syn jest osobą leżącą, kontaktowy, lubi sport w szczególności piłkę nożną. Pomoc przy usadowieniu syna na krawędzi łózka. Raz na dwa tygodnie przy przesadzeniu na wózek. Miejsce pomocy ul. Jagiellońska w pobliżu SOSW nr 2 (Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2).
 • Agata porusza się na wózku, potrzebuje pomocy w konkretnych zajęciach – zakupy, pomoc w sprzątniu i nastawieniu prania, wspólne wyjście na spacer. Agata mieszka naprzeciwko Parku Kasprowicza (vis a vis Jeziora Rusałka).
 • Pan Mirek choruje na chorobę Parkinsona, ale jest osobą samodzielnie chodzącą. Potrzebuje jedynie asysty. Kogoś kto wyjdzie z nim na spacer, albo spędzi czas kiedy jego żona musi coś załatwić poza domem. Miejsce pomocy ul. Strzelecka (w pobliżu Jagiellońskiej).
 • Szukamy wolontariusza/wolontariuszki dla Justyny, która jest osobą niewidomą i pracuje jako masażystka. W czwartki i piątki przydzielono jej popołudniową zmianę. Justyna potrzebowałaby pomocy przy dojazdach i/lub powrotach do pracy. Trasa: z ul. Sławomira (okolice Parku Żeromskiego) do Przychodni Portowej przy ul. Energetyków. Wyjazdy o godzinie 14:30, powroty około 21:00. Przyda się każde wsparcie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Fundacją Szansa dla Niewidomych, tel. 606 275 100 lub 91 434 46 20.
 • Niewidomy Mikołaj poszukuje wolontariuszki bądź wolontariusza, który zaprowadzi na zajęcia do Szkoły Muzycznej na Wojska Polskiego. Start z Bursy na Wawrzyniaka. Pomoc potrzebna w poniedziałek (7.09) oraz w środę (9.09).
  W poniedziałek zajęcia zaczynają się o 18:25. Odbiór o 20:00 i będzie potrzeba zaprowadzić z powrotem do Bursy.
  W środę zajęcia o 16:45, koniec zajęć o 19:10 i poprowadzić do Bursy.
 • Poszukujemy jednej bądź dwóch osób. Wolontariusza, który lubi wyzwania. Z wolnym czasem w weekendy, która na kilka godzin pójdzie na wspólny spacer z niewidomym seniorem. Wolontariuszki dla żony pana starszego. Potrzeba rozmowy jak i małego ogarnięcia się. Mile widziana osoba po psychologii. Małżeństwo starsze mieszka na Gumieńcach przy ul. Cukrowej.
  Zapewnimy przeszkolenie w poruszaniu się z osobą niewidomą. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu telefonicznego/mailowego w celu spotkania i omówienia pomocy. tel. +48 (91) 450 11 46 e-mail: biuro@polites.org.pl
 • Krzysztof (37 lat) z Niebuszewo Bolinko. Fan Wiedźmina oraz sportowych aut. Parę lat temu stracił wzrok. Od tamtej pory mieszka z mamą. Poszukujemy osób do spacerów, rozmów. Bez tego rehabilitacja nie jest możliwa. Preferowane godziny spacerów po 15.

⇒Świetlica Środowiskowa Wesoła Chatka (al. Wojska Polskiego 63)

Zadaniem świetlicy jest stworzenie dzieciom możliwości spędzania aktywnie czasu wolnego oraz pomoc w nauce. Wolontariusze mogliby spełniać się  w tych działaniach.
Macie pytania odnośnie tej oferty wolontariatu?

Prosimy o kontakt z Kamilą Zdunek: tel. 514 231 320, e-mail: wesola.chatka@op.pl

 ⇒Jadłodzielnia Szczecin  ul. Żółkiewskiego 4

potrzebuje rąk do pracy cały rok! Można być ratownikiem żywności lub opiekunem Jadłodzielni. Wystarczą chęci, trochę wolnego czasu Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu pod nr telefonu

574 365 920 lub e-mail jadlodzielnia@onet.pl 

=> Fundacja Promocja Zdrowia poszukuje wolontariusza/wolontariuszki do pomocy w przygotowaniu do matury z j. polskiego, j. angielskiego, matematyki i WOSu dla Agaty. Nie trzeba być nauczycielem, nie jest konieczne posiadanie certyfikatów. Wystarczy pasja do nauki i sympatia dla ludzi.

Spotkania będą się odbywać trzy razy w tygodniu, jedno trwa około dwóch godzin. Zajęcia będą się odbywać w domu Agaty w Centrum Szczecina – okolice ul. Kołłątaja. Dni i godziny do ustalenia.

W sprawie oferty wolontariatu można się kontaktować pod nr tel. 509 955 262

⇒ Rodzina zastępcza o charakterze pogotowia opiekuńczego zajmuje się dziećmi zabranymi z niebezpiecznego otoczenia. Dzieci są w różnym wieku – od niemowlaka do 6-latka. Rolą placówki jest zapewnienie dzieciom podstawowych potrzeb oraz bezpieczeństwa i ciepła rodzinnego. Placówka potrzebuje wsparcia wolontariuszy w zakresie opieki nad dziećmi. Dni i godziny dostosowane będą do możliwości ochotnika. Osoby, które chcą pomóc prosimy o kontakt: biuro@polites.org.pl, pod numerem tel / 91 450 11 46.

=> Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości ul. Bulwar Gdański 31 (za Mostem Długim i Przychodnią Portową po prawej stronie)
Siostry prowadzą stołówkę oraz noclegowinię (zimą) dla osób bezdomnych. W domu sióstr znajdują także tymczasowe miejsce zamieszkania osoby chore, niepełnosprawne, osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków. Siostry zapewniają im schronienie i leczenie, pozwalają dojść do siebie, dają czas na znalezienie pracy, podjęcie terapii czy znalezienie innej pomocy specjalistów.

Aktualnie potrzebna jest pomoc ochotników przy rozdawaniu posiłków dla osób bezdomnych i ubogich we wtorki i piątki po 15:30 (o 15:00 jest modlitwa).

Przełożoną Sióstr Misjonarek Miłości w Szczecinie jest siostra Dyzma. Jeśli interesuje Was ten wolontariat prosimy o kontakt z siostrami pod nr tel. 91 462 45 03.

Szczecińskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona tworzą osoby zmagające się z tą chorobą.   Dzięki szeroko rozumianej rehabilitacji, wspólnocie i wspieraniu się nawzajem, stawiają czoła trudnościom powstałym na skutek tego schorzenia. Starają się również poprawić jakość życia tym chorym, którzy nie są już w stanie sami funkcjonować oraz wspierają ich rodziny.

 Stowarzyszenie daje możliwość zaangażować się w różne działania:

 • pomoc z zakresu rehabilitacji: prowadzenie zajęć ruchowych, ćwiczenia w basenie, ćwiczenia manualne i logopedyczne;
 • pomoc chorym w ich domach: wyjście na spacer, pomoc w dotarciu na zajęcia i do domu, spędzenie czasu i odciążenie rodziny;
 • pomoc w pracach biurowych stowarzyszenia: nauka obsługi komputera, pomoc w pisaniu projektów i pozyskiwaniu środków na działalność;

Czas wolontariatu jest dostosowany do możliwości wolontariuszek i wolontariuszy. Stowarzyszenie zapewnia porzyjazną i miłą atmosferę, możliwość zdobywania nowych doświadczeń, a wreszcie zaświadczenie i opinię o wolontariacie.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Panią Wandą Muż pod nr tel. 697 905 501 lub z Panią Kasią Oleś pod nr tel. 603 520 496.

⇒ Fundacja Szansa dla Niewidomych szuka osób chętnych do wolontariatu aktywizującego. Potrzebna jest pomoc przy organizacji wydarzeń dla słabowidzących i niewidomych na terenie Szczecina. Są to na przykład wyjścia do kręgielni, filharmonii czy na seanse filmowe, profesjonalne szkolenia oraz konferencje. Głównym zadaniem wolontariusza byłoby wsparcie naszego podopiecznego, tak by mógł on dotrzeć i wrócić z planowanego wydarzenia. Zapewniamy profesjonalne przygotowanie oraz udział w ciekawych spotkaniach.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt:

tel. 606 275 100 lub 91 434 46 20
e-mail: szczecin@szansadlaniewidomych.org

Fundacja Szansa dla Niewidomych
ul. Powstańców Wielkopolskich 33,
70-111 Szczecin, III piętro, pokój nr 12

Czekamy od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00.


Chcesz wiedzieć więcej? Napisz: biuro@polites.org.pl, zadzwoń: 91 450 11 46, a najlepiej odwiedź Stowarzyszenie POLITES, ul. Dworcowa 19/205 🙂