Do dzieła! Aktualne oferty wolontariatu

19-03-2019

Jako wolontariusz/-ka możesz pomagać w lekcjach, grać z osobą samotną w szachy, zostać ratownikiem żywności w Jadłodzielni czy uczyć seniorów języka angielskiego.

 

Przedstawiamy aktualne oferty wolontariatu w Szczecinie.

Nie zapominajcie zaglądać też na MAPA WOLONTARIATU  oraz do grupy WOLONTARIAT W SZCZECINIE

W sprawie ofert wolontariatu prosimy o kontakt z Centrum Wolontariatu lub bezpośrednio z osobami podanymi do kontaktu w ofertach.

 

Wolontariat na rzecz osób starszych

1) Towarzystwo Walki z Kalectwem oddz. Szczecin, ul. Wielkopolska 32, tel. 91 829 99 44

Poszukuje wolontariusza, który chciałby prowadzić zajęcia z języka angielskiego (ul. Wielkopolska) dla seniorów. Poszukiwany jest również wolontariusz, który może pomóc osobie niewidomej w każdą środę ok. 10:00 dotrzeć z jej miejsca zamieszkania (okolice ul. Odzieżowej) do siedziby organizacji na ul. Wielkopolskiej. 

2) Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie prowadzi: 

  • Dzienny Dom Senior WIGOR ul. Królowej Jadwigi 45c
  • Klub Seniora ul. Sławomira 9a 

są otwarte dla osób starszych od 8:30 do 18:30. Seniorzy spędzają tam dzień na różnych aktywnościach sportowych, artystycznych, muzycznych itd. Wolontariusze mogliby spędzić czas wspólnie z seniorami, pograć w szachy, poczytać gazety czy książki, wyjść na spacer. Zaanimować wspólne działania. Kontakt w sprawie oferty wolontariatu –  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie: Ewa Parchimowicz 91 48 57 554

3) Indywidualne oferty wolontariatu na rzecz osób starszych:

  • Pan Janusz był kucharzem w PŻMie, pływał na statkach. Aktualnie jest na emeryturze, lubi wychodzić na spacery, interesuje się polityką, gra w szachy i warcaby. Pnieważ cierpi na chorobę Parkinsona szukamy dla niego wolontariusza/szki, którzy mogą wyjść z nim na spacer, porozmawiać. Czas wolontariatu zależy od możliwości wolontariusza. Pan Janusz mieszka w okolicach ulicy Ku Słońcu. 
  • Pan Jan wiele lat pracował w stoczni, teraz już na emeryturze nie bardzo może chodzić i wychodzić z domu.  Potrzebuje pomocy kogoś kto zrobi dla niego drobne zakupy, pójdzie na pocztę opłacić rachunki, ale też zrobi herbatę czy poświęci mu chwilę uwagi i porozmawia. Pan Jan mieszka w okolicach Komuny Paryskiej. Czas wolontariatu zależy od możliwości wolontariusza.
  • Pan Leszek ma ograniczoną możliwość poruszania się. Opiekuje się nim żona, ale kilka razy w tygodniu pracuje. Pan Leszek potrzebowałyby pomocy kogoś kto podgrzeje mu obiad, sprawdzi czy czegoś nie potrzebuje. Pan Leszek mieszka w Centrum (okolice ul. Wielkopolskiej). Czas wolontariatu zależy od możliwości wolontariusza.
  • Pani Klara potrzebuje pomocy wolontariusza, który może od poniedziałku do piątku o 8:30 odprowadzać ją do Dziennego Domu Pomocy Społecznej, a  potem o 15:00  odbierać i odprowadzać do domu. Pani Klara mieszka w Zdrojach. 
  • Pani Barbara  Szukamy ochotnika/ochotników do pomoc w opiece nad chorym mężem (golenie, mycie, wymiana pościeli; mąż jest bardzo lekki bo waży niespełna 40 kg). Poza tym Pani Basia czasami musi wyjść z domu, ale nie może zostawić męża samego. Dlatego szukamy również wolontariusza,  który chociaż na kilka godzin od czasu do czasu zostanie z jej mężem. Czas wolontariatu do ustalenia, zależy w głównej mierze od możliwości czasowych wolontariusza. Małżeństwo mieszka w Centrum na ul. Mickiewicza, ale bliżej alei Wojska Polskiego.

Jesteś zainteresowana/-y wolontariatem indywidualnym dla seniorów, skontaktuj się z Centrum Wolontariatu: biuro@polites.org.pl, tel. 91 450 11 46 

Wolontariat na rzecz osób z niepełnosprawnościami

1) Oferty indywidualne: 

  • Łukasz ma 33 lata, jest bardzo kontaktowy, rozmowny, zadaje zagadki. Brakuje mu kontaktu z ludźmi, przez chorobę (ma porażenie mózgowe i jest niewidomy) nie może sam wyjść łóżka czy z domu. Pomoc wolontariusza polegałaby spędzeniu czasu, rozmowie. Czas wolontariatu dostosujemy do możliwości ochotnika. Dla mamy nawet godzina w tygodniu to wiele, ponieważ mogłaby wtedy mieć chwilę dla siebie, poczytać lub wyjść z domu. Nie zostawi wolontariusza od razu z Łukaszem sam na sam. Łukasz i wolontariusz muszą się do siebie przyzwyczaić i trochę poznać.
  • Marek lubi malować, oglądać filmy, lubi także muzykę klasyczną. Jego mama chciałaby żeby jej syn miał również kontakt z innymi osobami, nie tylko z mamą. Dlatego szukamy kogoś z Prawobrzeża (ponieważ tam mieszka Marek) kto miałby trochę czasu żeby spotkać się z Markiem, porozmawiać, wyjść na spacer czy posłuchać muzyki. Marek jest osobą z niepełnosprawnością intelektualną.
  • Kuba uczęszcza do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego na Jagiellońskiej, jest to jednak dla niego zupełnie nowa szkoła dlatego trudno mu się zaadaptować, często nerwowo reaguje na nowe sytuacje. Dlatego szukamy wolontariusza, który chociaż raz w tygodniu w godzinach rannych (8:00-12:00) asystowałby mu podczas zajęć na Jagiellońskiej.

Jesteś zainteresowana/-y wolontariatem indywidualnym na rzecz osób z niepełnosprawnościami, skontaktuj się z Centrum Wolontariatu: biuro@polites.org.pl, tel. 91 450 11 46 

2) Stowarzyszenie "Dalekowzroczni" – drużyna Goalball Szczecin poszukuje wolontariusza/szki do pomocy naszej zawodniczce Goalballa.  Ewelina jest młodą dziewczyną potrzebującą pomocy w dotarciu na siłownie w Galaxy. Mieszka na ul. Odzieżowej i co najmniej raz w tygodniu przez 1-2 godz. chciałaby poćwiczyć:) 
Ewelina porusza się o kulach, jest miłą i sympatyczną towarzyszką w rozmowie. 

Osoby zainteresowane proszę o kontakt tel. 697 994 592

3) Zachodniopomorska Jednostka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym

al. Wojska Polskiego 63 (wejście od ul. Piłsudskiego)
IV piętro, pok. 4/16

Aktywnie działa w Szczecinie już 10 lat. Pomagamy, wspieramy, rehabilitujemy i świetnie spędzamy razem czas. Jesteśmy otwarci, trochę szaleni ;). Szanujemy siebie i innych. Zadzwoń, przyjdź i zostań.

Wolontariusz może okazać wsparcie organizacji raz w tygodniu 2h na spotkaniach klubowych. Oczekujemy odpowiedzialności i uczciwości. Wiek czy płeć nie gra roli. Charakter pracy zależy od oczekiwań wolontariusza. Każdy znajdzie coś dla siebie. Po dłuższej współpracy pomagamy w uzyskaniu dofinansowania do kursu na tłumacza-przewodnika, migowego, uczymy alfabetu Lorma.

Anna Podgórna a.podgorna@tpg.org.pl, 509 625 442

Wolontariat na rzecz dzieci

1) Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie Tęcza Serc, ul. Kolumba 60, tel. 508 170 803,  teczaserc@teczaserc.pl

Zakres zadań dla wolontariuszy: – pomoc dzieciom i młodzieży w nauce, pomoc indywidualna w miejscu zamieszkania, po wcześniejszym dopasowaniu zakresu materiału wolontariusza oraz ucznia oraz miejsca zamieszkania, aby nie było problemu z dojazdem. Dni i godziny do ustalenia.

2) Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach,  ul. Korczaka 53  zajmuje się rehabilitacją, edukacją, ale również kształceniem życia społecznego i codziennego dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ruchowo. Mieszkają i uczą się tam osoby od szkoły podstawowej do policealnej. Wychowankowie uczestniczą w zajęciach prospołecznych i przygotowujących ich do samodzielnego życia. Właśnie w tym zakresie potrzebne jest również wsparcie wolontariuszy.

Wychowankowie maja potrzebę kontaktu z osobami z zewnątrz. Potrzebni są wolontariusze, którzy mogliby popołudniami lub w weekendy wyjść na zewnątrz na spacer, do miasta (pomóc z wózkiem inwalidzkim), spędzić wolny czas i zapewnić towarzystwo. Chodzi głównie o to, aby wychowankowie ośrodka nie czuli się wyizolowani lecz zintegrowani z osobami pełnosprawnymi. Okazjonalnie potrzebna jest pomoc wolontariuszy podczas imprez. 

Oczekiwania wobec wolontariusza:

– odpowiedzialny

– pełnoletni (może mieć również 17 lat)

Co placówka może zaoferować wolontariuszom:

– przygotowanie i wprowadzenie do pracy z osobami z niepełnosprawnościami

Osoba do kontaktu w sprawie wolontariatu: Joanna Wrzosek, tel. 608 585 763, e-mail: joannapawlik10@gmail.com

 

3) Stowarzyszenie POLITES  – Pierwsza Pomoc w Lekcjach.

Na czym polega Program?

Skierowany jest do uczniów, którzy mają problemy w nauce lub po prostu w siebie nie wierzą. Staramy się stwarzać możliwości i narzędzia do odpowiedniej nauki, której często brakuje w warunkach domowych.

Wsparcie może im okazać wolontariusz, który co najmniej przez semestr szkolny będzie pomagał uczniowi w odrabianiu zadań domowych, nadrabianiu zaległości z danego przedmiotu i pomoże uwierzyć mu we własne siły- wzmacniając jego poczucie wartości. Spotkania z uczniem odbywają się co najmniej przez godzinę raz w tygodniu w siedzibie Stowarzyszenia POLITES.

Wolontariusze do programu mogą zgłaszać się poprzez:

👉 indywidualną rozmowę z koordynatorem – Kasia Michałek tel. 513 323 049, e-mail: biuro@polites.org.pl (w godzinach otwarcia biura, może tez umówić się na konkretny dzień i godzinę)
👉 uczestnictwo w warsztacie „Wolontariat w pierwszych krokach” 

 

Inne oferty wolontariatu

1) Fundacja Strefa Melomana zrzesza młodych aktywnych ludzi. Celem organizacji jest tworzenie możliwości rozwoju młodym muzykom oraz stworzenie miejsc w Szczecinie gdzie będzie można spędzać czas pożytecznie na koncertach, festiwalach, wydarzeniach artystycznych. Strefa Melomana nie ogranicza się do jednego gatunku, a łączy wszystkie obszary muzyki więc każdy może znaleźć coś dla siebie. 

Organizacja poszukuje wolontariuszy, którzy pomogą w organizacji i obsłudze koncertów, a także pasjonatów fotografii, grafików, osób, dla których pozyskiwanie funduszy nie  ma tajemnic, montażystów obrazu i dźwięku. Jeśli interesujesz się promocją, komunikacją, marketingiem i chcesz się w tych dziedzinach rozwijać to jest to oferta dla Ciebie!

Szczegółowe pytania oraz zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: strefamelomana@gmail.com w tytule wpisując "wolontariat". 

 

2) Jadłodzielnia Szczecin

ul. Żółkiewskiego 4

rynek na pl. Kilińskiego, pawilon 65

potrzebuje rąk do pracy! Można być ratownikiem żywności lub opiekunem Jadłodzielni. Wystarczą chęci, trochę wolnego czasu oraz ukończone 16 lat. Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu pod nr telefonu 574 365 920 lub e-mail jadlodzielnia@onet.pl 

 

3) Spółdzielnia Socjalna „Wierzbowy Las”

Stare Czarnowo, ul. Leśnej 3 (dojechać można do nas Paan-busem ze Szczecina) Osoby do kontaktu w sprawie wolontariatu: Monika Monkiewicz 786 110 974 lub Bartosz Wielgoszewski 786 262 628

Jesteśmy grupą czynnych zawodowo terapeutów, instruktorów jeździectwa  i instruktorów hipoterapii. Prowadzimy zajęcia z hipoterapii, terapii z koniem oraz zajęcia edukacyjno – dydaktyczne dla dzieci i młodzieży. 

Poszukujemy wolontariuszy będących dla nas wsparciem w dwóch dziedzinach:

– prowadzenie konia podczas zajęć hipoterapii

– w sprawach gospodarczych takich jak np. budowa i konserwacja ogrodzeń dla koni itp.

Każdego wolontariusza uczymy bezpiecznego przebywania wśród koni. Oferujemy również oddzielne spotkania podczas których dzielimy się naszą praktyczną wiedzą o koniach.

 

4) Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości
ul. Bulwar Gdański 31
tel. 91 462 45 03

Przełożoną Sióstr Misjonarek Miłości w Szczecinie jest s. Letycja. jest bardzo otwarta i nie trzeba koniecznie być osobą wierzącą. Siostry potrzebują pomocy w każdy wtorek, środę, piątek i chyba sobotę po 15:00, ok. 15:40 przy rozdawaniu posiłków osobom bezdomnym oraz zmywaniu. Czasami również obieraniu warzyw, co do szczegółów co jest potrzebne można się dogadać. oprócz wydawania posiłków siostry prowadzą również schronisko dla bezdomnych mężczyzn.

 

5) Aniołowie wiedzy poszukiwani! 

W związku z dynamicznym rozwojem Stowarzyszenia Anioły Wiedzy poszukujemy energicznych i kreatywnych wolontariuszy, którzy nie boją się wyzwań, uwielbiają pracę z dziećmi i mają otwarte serca. Stowarzyszenie Anioły Wiedzy to grupa pasjonatów nauki, którzy poświęcają jedynie godzinę tygodniowo na pomoc w nauce dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Każdy wolontariusz przy wsparciu innych członków Stowarzyszenia, udziela darmowych korepetycji przydzielonemu podopiecznemu.

Od niedawna mamy możliwość pracy zdalnej dzięki platformie internetowej, wydzielonej specjalnie dla naszej organizacji! Od tej pory współpracować z nami mogą wolontariusze z całej Polski, dlatego też szukamy nowych Aniołów.

Chcesz przyczynić się do poszerzania wiedzy młodych osób? Możesz poświęcić godzinę tygodniowo na bezinteresowną pomoc? Lubisz pracować zdalnie z dowolnego, ulubionego miejsca? Szukamy właśnie Ciebie! Nie masz doświadczenia? Nie martw się! My Cię wszystkiego nauczymy. Zawsze będziesz mógł liczyć na nasze wsparcie i pomoc!

Celem omówienia szczegółów współpracy prosimy o kontakt mailowy: kromanowska.aniolywiedzy@outlook.com lub telefoniczny: 602 563 518.

Więcej o Stowarzyszeniu Anioły Wiedzy na stronie internetowej: aniolywiedzy.pl lub na Facebooku.