Konkurs Barwy Wolontariatu na Pomorzu Zachodnim 2018 rozstrzygnięty!

10-12-2018

Konkurs Barwy Wolontariatu organizujemy, aby w sposób szczególny docenić i nagrodzić wolontariuszy za ich zaangażowanie i aktywność, pokazać różnorodność ich działań. Wolontariuszami są często młodzi ludzie, uczniowie,  dzieci, nawet te najmłodsze, przy wsparciu opiekunów, coraz częściej wolontariuszami są także dorośli i seniorzy.

Są różni, działają w różnych obszarach życia społecznego, pomagają na różne sposoby, ale tym co ich łączy jest chęć     

i gotowość pomagania, i to, że potrafią sprawiać by każdy dzień wypełniało dobro.

Z przyjemnością ogłaszamy, że Kapituła Konkursowa w składzie: p. Magdalena Pieczyńska – Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, p. Małgorzata Borzuchowska – Urząd Miasta Szczecin oraz Irina Volkova – wolontariuszka z programu Starszy Brat Starsza Siostra 

dokonała oceny zgłoszeń wolontariuszy i zdecydowała się wyróżnić: 

Wolontariuszy działających na rzecz Fundacji Aktywnej Rehabilitacji FAR – region zachodniopomorski 

III miejsce zajęli Wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nowogardzie

Wolontariusze podejmują wiele różnorodnych działań oraz współpracują z różnymi instutycjami i organizacjami w swojej społeczności. Szczególnie ważny  jest  projekt „Ratujemy i uczymy ratować”. Wolontariusze przeprowadzali pokazy udzielania pierwszej pomocy dla seniorów,  dla dzieci ze świetlic środowiskowych i dla przedszkolaków. Młodzi ludzie zmierzyli się też z  trudnym problem hejtu w internecie.  Współpracując z  MOPSem organizowali  paczki żywnościowe i spotkanie wigilijne dla potrzebujących.  Dbali też o zwierzęta. Organizowali kawiarenki charytatywne, z których fundusze pozwoliły na zakup butów ortopedycznych  dla czteroletniej Mai i pomoc dla chorych koleżanek ze szkoły. Pamiętali także o tych, którzy odeszli realizując lekcje historii o Polakach zesłanych na Sybir. Wierzą, że dobro zawsze wraca i to ze zdwojoną siłą. 

II miejsce  Wolontariusze z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Szczecinie 

Działają stale i akcyjnie. Wolontariusze uczestniczyli:

– w Mikołajkach w Szczecińskim Domu Sportu dla tysiąca dzieci z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych.

– w Wigilii i śniadaniach wielkanocnych dla samotnych i bezdomnych osób w Słowianinie

– w zbiórkach żywności, zbiórkach karmy  i kocy dla zwierząt w schroniskach

– realizowali polsko ukraiński projekt, którego celem jest wzmocnienie współpracy między szczecińskimi i ukraińskimi szkołami

– uczestniczyli w kweście PAH na rzecz pomocy ofiarom głodyu  w Sudanie i w  zbiórce dla pogorzelców, którzy stracili dom w miejscowości Prusinów

Ich celem jest bezinteresowana pomoc innym, są zwykłymi ludźmi, którzy przez swoje działania mogą zmieniać świat, zaczynając od najbliższego otoczenia.

I miejsce  Mali wolontariusze z Przedszkola Publicznego nr 3 Pentliczek w Szczecinie 

Mają niewiele lat, a już potrafią sprawiać radość innym. Wiedzą, że uśmiechem i dobrem można, a nawet trzeba się dzielić. Z garstki wolontariuszy w mgnieniu oka urośli w dużą, silną grupę, która emanuje uśmiechem i wciąga do pomagania swoich najbliższych,  ucząc dorosłych tego, co najważniejsze, czyli radości z niesienia pomocy.

Mali Wolontariusze cały rok wypełniają dobrymi działaniami

– mieszkańcom Szczecina wręczają medale uśmiechu –podczas dnia życzliwości

– organizują paczki dla seniorów, wykonują kartki świąteczne i co najważniejsze odwiedzają pensjnariuszy Domu Pomocy Społecznej by wspólnie kolędować.

– organizują Dzień Kolorowej Skarpetki, przychodząc do przedszkola w dwóch  skarpetkach nie do pary, po to by pokazać, że mimo różnic wszyscy jesteśmy tacy sami i bardzo piękni. To dzieje się podczas  Światowego Dnia Zespołu Downa.

– Przedszkole zamienia się w niebieską krainę podczas Światowego Dnia Autyzmu.

-mali wolontariusze  wspierają naukę chłopca, Lolio z Kenii

– zbierają okulary dla Afryki

-wykonują kartki dla Bohaterów i  kombatantów

Akcje Małych Wolontariuszy są różnorodne, dzięki czemu trafiają tam, gdzie potrzebna jest pomoc. A sami mali wolontariusze uczą się pomagania innym od najmłodszych lat i przez całe swoje życie.