#Wypróbuj wolontariat

15-06-2021

Chcesz zrobić coś dobrego dla innych? Zastanawiasz się jak to jest działać jako wolontariusz_ka i co daje wolontariat? Poznaj osoby, które angażują się w wolontariat. Dowiedz się w co możesz się włączyć i #Wypróbuj Wolontariat.

Stowarzyszenie POLITES i Regionalne Centrum Wolontariatu w ramach Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych rozpoczyna kampanię #Wypróbuj Wolontariat.

Każdego dnia przedstawimy osobę, która angażuje się w wolontariat w programach i działaniach realizowanych przez Stowarzyszenie POLITES. To właśnie wolontariusze_ki, bohaterowie i bohaterki codzienności, pomagają osobom, które potrzebują wsparcia czy też działają na rzecz społeczności.

Są różni i robią różne rzeczy, bo różnorodny jest wolontariat i każdy może pomagać w sposób, jaki jest dla niej/niego najbardziej odpowiedni. Tym co ich łączy jest chęć działania. Zapowiadając naszych pięciu wspaniałych wolontariuszy, ogromnie im dziękujemy! Za to, że wzięli udział w sesji fotograficznej i zgodzili się na to by opowiedzieć o swoich działaniach, o tym dlaczego zostali wolontariuszami i co im daje wolontariat. Szczególnie dziękujemy za zaangażowanie, za realne pomaganie, dobrą energię, za to, że ten najbliższy świat, czynią lepszym i bardziej przyjaznym.

Wolontariusze mają moc, jednak aby nią_nim zostać nie musisz mieć kwalifikacji superbohatera. Każdy może zostać wolontariuszem_wolontariuszką.

Twój grafik wypełnia praca, szkoła, dom i zainteresowania i nie masz czasu, a wolontariat wymaga poświęceń? Nic bardziej mylnego. Wolontariusze_ki też mają swoje życie, a czas przeznaczany na wolontariat zależy od możliwości jakie sami określają. Dla kogoś może być to jedna- dwie godziny w tygodniu, dla kogoś innego to jeden dzień, dwa dni w miesiącu, można też pomagać zdalnie, nawet wieczorami. Dla niektórych wolontariat to barwny dodatek i urozmaicenie, dla innych realizacja pasji, a dla niektórych wolontariuszy to ta część aktywności, która daje pozytywny balans, oddech od bieżących spraw i satysfakcjonujące poczucie, że robi się coś dobrego.

Co możesz robić jako wolontariusz_ka? Wszystko! Wolontariusze_ki, których poznasz w ramach kampanii pomagają dzieciom w nauce przedmiotów szkolnych i radzeniu sobie z trudnościami. Spędzają czas z dziećmi, które z różnych powodów potrzebują wsparcia. Pomagają osobom z niepełnosprawnościami, czy seniorom w prostych sprawach dnia codziennego, robiąc rzeczy proste, które dla kogoś mają ogromne znaczenie.

Dajesz swój czas i umiejętności a co zyskujesz? Wolontariat to działalność bezpłatna, co znaczy, że za wykonywaną pracę nie otrzymujesz wynagrodzenia. Korzyści z wolontariatu jest wiele i zależą one zarówno od rodzaju wolontariatu, jak i samego wolontariusza. Wolontariat pozwala na zdobywanie doświadczeń, o jakie trudno gdzieś indziej. Umożliwia zdobywanie nowych umiejętności, sprawdzenie siebie w działaniu. Dzięki wolontariatowi poznajesz nowych ludzi i możesz czerpać to co dla Ciebie ważne. W tym sensie zyski z wolontariatu są niewymierne.

Chcesz działać w konkretnym temacie, zrobić coś na rzecz środowiska, zwierząt a może pomagać osobom w kryzysie bezdomności? To też możliwe. Regionalne Centrum Wolontariatu zna wiele organizacji i instytucji, z którymi możesz współpracować jako wolontariusz. Jeśli interesuje Cię konkretna dziedzina, podpowiemy i skontaktujemy Was.

Zapraszamy do obserwowania naszej strony internetowej i fanpage’a na portalu facebook. Poznaj wolontariuszki i wolontariuszy, dowiedz się więcej o programach Stowarzyszenia POLITES. Odpowiedz sobie na pytanie czy chcesz pomagać, robić coś dobrego i społecznie pożytecznego oraz ile czasu możesz na to przeznaczyć. Skontaktuj się z nami, telefonicznie, e-mailowo, osobiście. #Wypróbuj wolontariat.

Nasze biuro jest otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-17:00

Stowarzyszenie POLITES
ul. Dworcowa 19/205
70-206 Szczecin

tel: 91 450 11 46

e-mail: biuro@polites.org.pl

Kampania #Wypróbuj Wolontariat jest realizowana w ramach programu #mikroDOTACJE.