Wywiad z wolontariuszem | Wolontariat to radość.

Rozmowa z Panią Różą, wolontariuszką w Programie Pierwsza Pomoc w Lekcjach.

Dlaczego wolontariat?

W Politesie uczestniczę w programie „Pierwsza Pomoc w Lekcjach” i udzielam korepetycji z historii, języka polskiego i matematyki. Staram się, by były to wspierające, rozwijające zajęcia, przeplatane zajęciami plastycznymi, grami. Jestem już na emeryturze, ale zauważyłam, że wciąż mam dużo energii, czasu i ochoty, żeby być aktywną. Doszłam do wniosku, że mogę się do czegoś przydać. Z dziećmi pracuję wolontarystycznie od roku, ale sama idea wolontariatu towarzyszy mi od dawna. Przez wiele lat udzielałam bezpłatnych porad prawnych za co dostałam nagrodę Kryształowe Serce Radcy Prawnego.

Kim jest wolontariusz?

Myślę, że jest to osoba otwarta na potrzeby innych, na ich problemy i udzielanie pomocy. Na pewno empatyczna. Ktoś, kto chce angażować swój czas, zdolności, możliwości, zasoby i dzielić się nimi z drugim człowiekiem. Z dzieckiem. Z osobą starszą. Wolontariat może być związany z naszym wykształceniem i zainteresowaniami. Ale czasem trzeba się uczyć nowych rzeczy, umiejętności, przygotowywać się do każdych zajęć… więc trzeba być na to otwartym. Trzeba umieć się zaangażować, poświęcać swój czas w domu. Ale najważniejsza jest chęć. Jeśli ktoś ma chęć, zawsze znajdzie sposób, żeby pomóc innym.

Co daje wolontariat?

Na pewno radość. Czyjaś radość staje się naszą radością. To budujące, że możemy się do niej przyczynić. Na pewno sporo satysfakcji. Czasem frustracji, kiedy coś nie wychodzi. Daje również motywację do ciągłej pracy nad sobą, douczania się, poszukiwania nowych rozwiązań, innych sposobów działania. Lubię kontakt z ludźmi, więc mnie on ubogaca. Jest dla mnie twórczy. Bo ja mam jeszcze inne obszary życia, ale widzę, że wolontariat wpływa na nie wszystkie. To bardzo ważne, że czuję się potrzebna. Wiem, że – w większym, bądź mniejszym – stopniu, zaistniałam w życiu tych osób. Ale też nic na siłę. To musi wypływać z nas. Wynikać z potrzeby.

Rozmawiała Kalina Kukiełko.

Zobacz również